Svijet

Nova godina je jedan od najpopularnijih blagdana koji simbolizira ulazak u novo poglavlje života. Mnoštvo je kultura i civilizacija diljem Zemlje, a svaka je različita te se ističe na svoj način pa tako i u proslavi i dočeku Nove godine. Gotovo svaka zemlja ima vlastitu, ali i zanimljivu tradiciju.

PANAMA

Smatra se kako Panama ima najglasniju Novu godinu. Naime, kada otkuca ponoć, većina ljudi izlazi na ulice i trube automobilima, zavijaju sirenama te zvone zvonima. Djeca i odrasli stvaraju buku kucajući u uvjerenju da će umiriti godinu koja dolazi. U ponoć također pojedu i 12 grozdova te požele 12 želja (ova tradicija je najzastupljenija u Španjolskoj). Bilo bi poželjno i kada bi svaka osoba u ruci držala novac jer bi to značilo da u narednoj godini neće imati financijskih problema. Kao i kod većine zemalja i Panama ima običaje odijevanja  u određene boje. Nošenje donjeg žutog rublja označava sreću u narednoj godini, a nošenjem crvene odjeće imat’ će sreće u ljubavi. Ono što je najzanimljivije kod panamske tradicije je običaj spaljivanja „muneca“ – oblika nekih poznatih osoba, poput političara, sportaša…međutim, kako tvrde, oni ne žele time nikome zlo.

SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE

U filmovima je moguće vidjeti mnoštvo američkih tradicija, međutim ne prikazuju se sve. „Pad kugle“ je jedan od najstarijih američkih običaja za doček Nove godine. Svake se godine na Times Squareu u New Yorku okupi oko 2 milijuna ljudi kako bi vidjeli taj spektakularni događaj. Lopta je teška preko 11.000 kg te prekrivena blistavim kristalima Waterforda, a spušta se niz stup te u ponoć dođe do tla. Ispuštanje lopte se također emitira i na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Amerikanci vjeruju da će ljubljenjem nekoga u ponoć spriječiti usamljenost u nadolazećoj godini te je zato uobičajeno da se u ponoć poljube.

ENGLESKA

U Engleskoj je uobičajeno da Novu godinu najavi glasno zvono te se tada, kako bi imali sreću te kako se ne bi rastali sljedeće godine, partneri moraju poljubiti stojeći ispod imele. Englezi najveću tradiciju održavaju hranom. Uobičajeno je da novogodišnji stol bude poslužen puretinom i prženim krumpirom s umakom te naravno pudingom. Engleska je uvijek bila poznata po bajkama te tako djeca dočekaju Novu godinu gledajući predstave temeljene na starim bajkama. Zanimljivo je i to da u ponoć otvaraju stražnja vrata kako bi se izbacila Stara godina te otvaraju prednja kako bi ušla Nova godina. Smatra se da osoba koja prva uđe u kuću donosi sreću cijele godine.

ŠKOTSKA

U škotskoj, Nova se godina naziva „Hogmani“. Edinburgh’s Hogmanay jedno je od najpoznatijih godišnjih slavlja koje privlači posjetitelje iz cijelog svijeta. Tulumari se na ulicama Edinburgha– poznatije kao „Street party.“ Kada sat otkuca ponoć puca se vatromet s badema dvorca Edinburgh. Kreću zabavne aktivnosti, poput nastupa bendova, DJ-a, uličnih izvođača, plesača, akrobata te „gutača“ vatre. Zanimljiva tradicija je i plivanje Loony Dook. Oko tisuću ljudi se u modnim haljinama baca u ledenu vodu Firth of Forth, a u pozadini sviraju gajde. U suprotnosti s hladnim plivanjem, mnogi njišu vatrene kugle u žičanim kavezima iznad svojih glava u iščekivanju ponoći. Smatra se da da vatrene kugle simboliziraju sunce te da pomažu u tjeranju zla. Također se organizira i povorka nošenja baklji. Jedne godine povorkom baklji napisali su riječ #ScotWord.

DANSKA

Jedan od zanimljivijih običaja je „skakanje u Novu godinu.“ Mnogi Danci smatraju srećom da „uskoče u Novu godinu“ sa stolice. Prema tradiciji se to mora učiniti točno u ponoć, a kada ustanu poljube partnere ili zagrle prijatelje te nazdravljaju. Danska, kao i mnoge druge zemlje, ima običaj razbijati tanjure, međutim bacaju ih u vrata susjeda ili prijatelja. Smatra se da će to osobi donijeti sreću i uspješnost u nadolazećoj godini te otjerati zle duhove.

ŠVEDSKA

Jedna od zanimljivijih tradicija u Švedskoj je biranje kraljice svjetla – Luciju. Kraljica je odjevena u bijelo, a na glavi joj se nalazi kruna s upaljenim svijećama. Lucija svima donosi poklone, čak i ljubimcima. Švedska dočeka Novu godinu okružena svjetlošću. Svjetla u kućama se ne gase, a ulice su jako osvjetljene cijelu noć.

ITALIJA

U Italiji je običaj prije Nove godine izbaciti kroz prozor sve staro ili nepotrebno, poput starih lonaca, tava, odjeće pa čak i televizora. Ovaj običaj simbolizira „puštanje“ loše sreće. Talijanima je tijekom Nove godine vrlo značajna crvena boja. U tom periodu osoba bi trebala imati barem jedan komad odjeće u crvenoj boji. Kao i u Hrvatskoj, Italija ima vatromete u gradovima te ljudi u svojim dvorištima znaju organizirati paljenje vatrometa ili bacanje petardi.

JAPAN

Za razliku od mnogih zemalja, Japanci Novu godinu dočekuje u tišini, spavajući. Međutim, bude se rano ujutro te idu u susret zori Nove godine. Jedino što se može čuti je zvuk zvona u ponoć koji zvoni 108 puta koji označavaju ljudske poroke. Najboljim novogodišnjim priborom smatraju grablje, jer mogu „grabiti u sreći.“

HRVATSKA

U odnosu na ostale zemlje, Hrvatska ima najsličnije običaje Italiji i Njemačkoj. Kada otkuca ponoć, na ulicama i na trgovima se pucaju petarde i vatromet. Također je prigodno nositi crvenu odjeću za sreću. Puno ljudi dočekuje Novu godinu u klubovima te s obitelji. Kao i u mnogim zemljama, većina parova će se poljubiti u ponoć. Večera je uglavnom bogata, a karakteristično jelo je odojak.