Predstavljamo studente

Danas je uistinu teško pronaći hobi/posao s kojim se većina ljudi ne bavi. Suvremeni čovjek je konkurencija svima, te biti poseban u svom poslu je ponekad nezamislivo. Upoznajmo Mateja Gorupa, studenta Sveučilišta Sjever koji je svojim hobijem 3D modeliranjem impresionirao mnoge. Bavi se skulpturiranjem skoro 3 godine i veoma je uspješan u toj profesiji. Vodi autorsku stranicu na facebooku “Kolti Art“ gdje objavljuje svoje radove. Njegovi radovi su u različitim spektrima postojanja, ali ono što ga čini posebnim je njegova progresija prema 3D svijetu.

Na koji način si ušao u svijet 3D modeliranja?

Glavom u vatru.

Koji je presudni trenutak za kupnju tableta s kojim modeliraš?

Nakon što nam je prof. Winton Afrić prezentirao čime se bavi u slobodno vrijeme, kreirajući fantastična bića iz mašte kao što su zmajevi, odmah sam poželio znati raditi isto.

Bivši profesor Sveučilišta Sjever Winton Afrić potaknuo je i inspirirao Gorupa da se bavi 3D-om.

Preporučio mi je koji tablet da si kupim, a presudni trenutak je bio činjenica da sam imao dovoljno ušteđevine da si priuštim tablet. Kupio sam si Wacom Cintiq 13HD kojeg i dan danas koristim.

Pošto si u 3D vodama već skoro 3 godine, izdvoji neke najbitnije i najkvalitetnije projekte koje imaš iza sebe

Na temelju mojih 3D modela, zadnje što sam osvojio je Rektorova nagrada za najbolji studentski rad.

Jeste li ikad probali fizički skulpturirati ili vam je rad u programu draži?

Naravno da sam probao. Draže mi je kad ne moram uprljati ruke.

Koliko ljudi se još bavi u Hrvatskoj sa 3D skulpturiranjem?

Premalo ljudi se bavi 3D skulpturiranjem u Hrvatskoj. Mnogi probaju, ali rijetki steknu naviku.

Jeste li samo konkurencija jedni drugima ili možete zajedno sudjelovati na nekim od svojih projekata?

U svemu postoji konkurencija, no uvijek je bolje kad se ”male ruke slože”. Pravi primjer su filmovi o super junacima kao što su Avengersi. Na jednom takvom filmu radi preko 1000 umjetnika.

Pošto ste upisali nekoliko tečajeva vezanih za 3D, koliko su vam pomogli u vašem radu?

Vrlo sam izbirljiv što se tiče tečajeva. Online tečajevi koje sam bio pohađao sam najviše sudio po rezultatima koje su studenti ostvarivali tokom pohađanja istog. Ako studenti ostvaruju dobre rezultate prilikom tečaja, zaključujem da je profesor dobar učitelj i dobro prenosi znanje. Najbrže i najbolje možeš naučiti od drugih majstora.

Opišite ukratko kako funkcionira internetski tečaj vezan za modeliranje.

Tečajeve koje sam pohađao su u trajanju od 10 tjedana. Zadnji tečaj koji sam pohađao bio je od CG Master Academy – Animal anatomy. Svaki tjedan bismo dobivali unaprijed snimljene video materijale u trajanju od 2-5 sati prema kojima smo onda učili o anatomiji životinja.

Online tečajevi su odličan način brzog i kvalitetnog učenja.

Jednom tjedno smo imali predavanje uživo – ”pitanja i odgovori”, a na kraju tjedna smo morali predati zadaću. Uvjet za uspješno položeni tečaj je bio 80% predane zadaće na vrijeme. Od nas 24, samo nas je 6-ero uspjelo položiti tečaj.

Što biste radije odabrali i zašto, autorsko samouko stvaranje ili rad u firmi?

Rad u firmi i industriji. Zbog konkurencije. Uvijek sam volio više konkurenciju od individualne igre. Brže napreduješ kad se natječeš.

Imate li trenutno neki veći projekt ili tečaj na kojem radite?

Trenutno pokušavam završiti faks tako da dobijem zvanje, sve ostalo je sekundarno.

Pošto ste bili asistent profesoru Afriću na Algebri, koliko vam se sviđa rad s ostalim studentima?

Obožavam podučavat i volim pomoć ljudima koji su stvarno zagrizli za 3D modeliranje. Sjećam se koliko je meni značilo kada mi je netko davao dovoljno pažnje da me usmjeri na ”pravi put”.

Gorup uvijek rado pomaže i prenosi svoje znanje na ljude koji se zanimaju za 3D.

Osim toga, jako često sam se doveo u situaciju gdje objašnjavam prijateljima i obitelji o tome što radim, na koji način i kako sve to funkcionira. Najviše naučiš učeći druge.

Vidite li se u budućnosti kao profesor/asistent na nekom studiju?

Vidim se kao profesor/asistent jer volim podučavat ljude i dijeliti znanje.

foto: Luka Antunac