DRUŠTVO

Dani su sve hladniji, a BicKo, omiljeno studentsko prijevozno sredstvo na dva kotača, od 1. studenoga ide u spremište. Njegova dva kotača zamijenila su četiri. Na gradskim ulicama pojavio se prvi hrvatski električni miniautobus! Besplatan javni prijevoz, koji vozi svakim radnim danom od podneva do večeri, idealan je za studente koji neće po hladnoći morati pješačiti do kampusa.

Novi električni autobus vozi od Starigrada do kampusa. Grad Koprivnica, u suradnji s Udrugom Civitas Dyn@mo, pokrenuo je odličnu alternativu za prijevoz građana. Prvi autobus krenuo je s radom u petak, 23. listopada, u popodnevnim satima. Prema određenom rasporedu vožnje, zasad sve ide prema planu.

DSC01724

Imali smo prilike sjesti u autobus koji je došao na vrijeme, a pružio je jednu ugodnu vožnju. U busu ima 14 sjedećih mjesta i ne treba mu dugo da dođe do željene destinacije. Vozač je istaknuo da u roku od sat i pol vremena potroši oko 25 posto ukupne energije, što znači da je za konstantan rad potrebno samo jedno punjenje dnevno.

DSC01726

Ovo je tek početna faza, a nakon nekoliko probnih vožnji doći će do izmjena. Raspored ne odgovara većini studenata s obzirom na početak, odnosno završetak predavanja. Trenutno postoji linija koja, uz par određenih stanica, najbližom prometnom linijom vozi od Starigrada do kampusa. Većina studenata dolazi vlakom, a s obzirom na to da stanica kod kolodvora nije u rasporedu vožnje, studenti bi, ako se ta stanica ne uvede, morali nastaviti pješačiti do kampusa ili do najbliže stanice kojom BusKo vozi.

Međutim, osim besplatnog prijevoza za građane, ovaj projekt šalje poruku i o pozitivnom korištenju prijevoza koji ne zagađuje okoliš.