SPORT

Novo izdanje Vikendice odgovara na tri  zanimljiva pitanja: Ima li fundamentalnih promjena u rukometnoj reprezentaciji? Kako je završila utakmica sezone HNL-a te tko je novi osvajač Kupa Krešimira Ćosića?

HORVAT JE STEPANČIĆA IMAO SAMO TRI DANA, A ZATIM JE DOŠLA NOVA OZLJEDA

Prošloga utorka, nešto više od mjesec dana prije početka olimpijskih kvalifikacija, novi izbornik „Kauboja“, Hrvoje Horvat objavio je popis igrača. Ponovno na popisu od 21. igrača, na trenutak se našao i Luka Stepančić (MOL-Pick Szeged). Nažalost, samo tri dana nakon objave popisa, Luka Stepančić se ponovno ozlijedio. Na njegovo mjesto izbornik je uvrstio Šimu Ivića, člana njemačkog Erlangena.

– „Nažalost, nakon godinu dana pauze, taman kad sam mislio da je sve krenulo u pravom smjeru, dogodila se ponovna ozljeda najvjerojatnije kao posljedica stare ozljede i prebrzog ulaska u velike napore. Sreća u nesreći je što je Ahilova tetiva prošla samo s istegnućem, ali je nastala stres fraktura na petnoj kosti. Trenutne prognoze liječnika nisu baš najsretnije, kažu da je oporavak između 6 i 8 tjedana. Veselio sam se da ću nakon propuštenog Svjetskog prvenstva, napokon biti s dečkima i da ćemo zajedno slaviti prolazak kvalifikacija za Olimpijske igre, ali takav je sport. Oni će slaviti u Montpellieru, a ja ispred malih ekrana“, izjavio je Luka Stepančić za stranicu HRS-a.

Osim Ivića, novo ime na popisu je i Domagoj Pavlović, član Melsungena. Podsjetimo, Pavlović i Stepančić su zbog ozljeda propustili Svjetsko prvenstvo u Egiptu, dok je Šime Ivić s popisa izostao  odlukom bivšeg izbornika Line Červara.

21. MATEJ HRSTIĆ – RK PPD ZAGREB

Kako u igračkom tako i u trenerskom kadru, značajnijih promjena nije bilo. Svježu krv u trenerskom timu čine dva nova fizioterapeuta, Goran Krušelj i Matija Rajnović. Oni su u stožeru zamijenili Filipa Šimunovića i Damira Kajbu. Svoju nekadašnju stolicu prvog pomoćnika, Horvat je trenutno ostavio praznom. Neće imati klasičnog pomoćnika, a na klupi će mu društvo činiti Igor Vori i trener vratara Matija Belušić. Ostatak stožera ostaje nepromijenjen.

11. ZDRAVKO MIRILOVIĆ, TEHNIKO

Kostur reprezentacije je u nekakvoj formi kakav je bio i u zadnja dva okupljanja. Nadamo se samo da će svi igrači na popisu biti zdravi i da će se moći odazvati. Nema nekih velikih iznenađenja što se tiče igrača, jako je malo vremena. Na klupi će mi desna ruka biti Igor Vori, neću imati klasičnog pomoćnog trenera. Matija Bilušić će sjesti na klupu kao trener vratara i jako drago mi je da pojačamo stožer s trenerom vratara. Dva nova fizioterapeuta Goran Krušelj i Matija Rajnović će se baviti s tim dijelom posla. Malo suženi stožer, ali vjerujem da je to jedan pravi put i da ćemo to pokazati, izjavio je novi izbornik Hrvoje Horvat za stranicu HRS-a.

Službeno kaljenje kao izbornik, nasljednik Line, imat će sredinom nadolazećeg mjeseca. U terminima od 12. do 14. ožujka, Kauboji će u Montpellieru odmjeriti snage s Francuskom, Portugalom i Tunisom. Dvije najbolje reprezentacije iz svake od tri skupina, izborit će nastup na Olimpijskim igrama u Tokiju.

DINAMO ZASLUŽENO SLAVIO

Ovu subotu, derbi 21. kola donio je sraz prve dvije momčadi tekuće sezone. Bio je to 94. međusobni dvoboj Dinama i Osijeka. Modri su na Maksimiru minimalnom pobjedom (1:0) došli do svoje 63. pobjede.

Derbi Dinama i Osijeka dugo nije bio ovako rezultatski važan. Posljednji put kad su ova dva kluba bili u direktnoj borbi za naslov bilo je u sezoni 2000./01. Sredinom terena tadašnjeg Osijeka, dominirao je današnji trener Bijelo-plavih,  Nenad Bjelica. Osijek je te sezone bio jesenski prvak Hrvatske, ali je na kraju dobrim djelom zbog odlaska Bjelice i trenera Stanka Mršića, ostao bez naslova prvaka.

Screenshot (na fotografiji se nalaze Nenad Bjelica, Tomislav Butina i Almir Turković nakon pogotka Bjelice u derbiju protiv Dinama 2000. godine, op.a.)

DERBI ISPUNIO OČEKIVANJA

Kardinalnu pogrešku Silve u 15. minuti, odlično je iskoristio Mislav Oršić te poentirao  za svoj jedanaesti prvenstveni pogodak i vodstvo Dinama od 1:0. Modri su dominirali tijekom prvog poluvremena. U 32. minuti vodstvo je zamalo povisio Ivanušec, ali njegov udarac odlično je obranio Ivušić.  Osijek je svoju prvu pravu priliku dočekao na završetku prvog poluvremena, kada je pokušaj Bohara uz pomoć Théophile-Catherina opstruirao Livaković. Početak drugog poluvremena opet je u znaku Dinama. Ponovno je u 47´ zaprijetio Ivanušec, no njegov šesti prvenstveni pogodak spriječila je vratnica.

U 53. minuti utakmice, Bebek je dosudio jedanaesterac za goste.  Mierez se već pripremio za izvođenje, ali je naknadnim uviđajem iz VAR sobe, dosuđeno zaleđe Osijeka. Bijelo-plavi su nakon toga podigli ritam igre, te su u razmaku od 62. do 63. minute stvorili dvije izgledne prilike. Prvo je u 62. minuti Livaković brilijantno zaustavio Lončarev udarac glavom, da bi zatim  minutu poslije, Bočkaj odličnim udarcem zaprijetio s vrha šesnaesterca.

Ništa se bitnije nije događalo do 77. minute, kada je Stefan Ristovski u svom debiju za Dinamo dobio drugi žuti i ostavio suigrače sljedećih dvadesetak minuta s igračem manje. Osijek je do kraja utakmice pritiskao, ali bez izglednije prilike sve do 101. minute, kada je u još jednom dvoboju Bohar – Livaković, prvi vratar reprezentacije ponovno izašao kao pobjednik.

Dinamo se pobjedom odvojio od Osijeka za tri boda. U sljedećem kolu Plavi bi trebali putovati u Split  na derbi protiv Hajduka, ali se još čeka službena potvrda, obzirom na to da je nekolicina igrača iz prve momčadi Bijelih zaražena koronavirusom. Osijek u narednom kolu kod kuće dočekuje Rijeku.

ZADRANIMA POVIJESNI TROFEJ

KK Zadar po osmi je put osvajač Kupa Krešimira Ćosića. U dalmatinskom finalu igranom u Omišu, Zadrani su svladali Split rezultatom 79:70 (24:19, 13:15, 20:16, 22:20).

Iako su skoro tijekom cijelog susreta imali prednost, utakmica se prelomila 2 minute prije kraja kada su Zadrani zaredali 4 trice (Bursać, Carter, Mavre i Jordan) te tako otišli na nedostižnih 79:68.

Zadrane je predvodio Amerikanac Michael Onuaku sa 16 poena, dok je kod Splita najbolji bio Marko Luković s 20 poena. Ovim naslovom, osmim po redu, Zadar se upisao u povijest kao najuspješnija ekipa od nastanka Kupa Krešimira Ćosića. Povijesni naslov Zadrani su proslavili u kasnim noćnim satima, gdje ih je ispred dvorane na Višnjiku dočekalo mnoštvo navijača.