SPORT

Ovogodišnje izdanje Olimpijskih igara u Tokiju je odgođeno za sljedeću godinu zbog pandemije korona virus. To je prvi put u 124 godišnjoj povijesti ove najprestižnije sportske manifestacije, da se ona neće održati a da razlog odgodi nisu ratovi, kao što je slučaj bio 1916. zbog Prvog svjetskog rata te 1940. i 1944. zbog Drugog svjetskog rata.

Posljedice otkazivanja su brojne i pomalo zastrašujuće, kako kod sportaša tako i za ekonomiju.

Većini sportaša otkazivanje Olimpijade sigurno nije dobro sjelo. Nakon četiri godine mukotrpnog rada, prolaska iznimno teških kvalifikacija i nezamislivog odricanja, u nekom glasovanju odbora, sve to naizgled pada u vodu. U iščekivanju trenutka, tijekom kojeg će sportaši iza jednog barjaktara predstaviti svoju zemlju u najekskluzivnijoj i najvećoj predstavi na svijetu, otvorenju Olimpijskih igara, oni će trebati pričekat još godinu dana.

Ako si sada u naponu snaga, u formi života, onda to sigurno nije odluka koja ti pogoduje. No, opet, ako se mučiš s ozljedom, s rezultatima, onda ti odgoda daje godinu dana da tu formu pronađeš. Jedina dobra stvar u odgodi i apsolutno pravilna odluka MOO-a je da svi oni koji su se već kvalificirali za Olimpijadu zadržavaju pravo svojega nastupa.

Ekonomske posljedice za Japan će biti užasavajuće. Japanci su za organizaciju Olimpijskih igara potrošili oko 12,3 milijarde američkih dolara. Ta cifra je skoro duplo veća od predviđane. Kada je Tokyo dobio domaćinstvo, procjenjivalo se da će organizacija koštati oko 7 milijardi dolara, ali su troškovi samo rasli.

Nakon otkazivanja procjenjuje se kako bi Tokio i ostali japanski gradovi mogli izgubiti oko 2,5 milijardi američkih dolara. Prije same odgode, spominjala se mogućnost kako bi se TV prava mogla prodati i time bi organizatori zaradili 3-4 milijarde dolara.

„Tako dobivate minimum 3 -4 milijarde dolara od televizijskih prava. Sportaši su na svjetskoj pozornici, pa će i dio novca od sponzora biti sačuvan. Veći dio prihoda će biti netaknut, a i neće biti problema u rasporedu. Organiziranje Olimpijskih igra je nacionalni ponos za Japan i ova opcija bi im omogućila sačuvati obraz“, istaknuo je ekonomist Victor Matheson.

Glavni nedostatak te filozofije je odvijanje Olimpijskih igara bez nazočnosti gledatelja te je u razrješenju takve dvojbe ipak bolje rješenje da ih se odgodi za sljedeću godinu.