Uncategorized

Kako bi se podigla razina informiranosti učenika, ali i šire zajednice o položaju i potrebama socijalno isključenih skupina građana  poput osoba s invaliditetom, djece u udomiteljskim obiteljima, beskućnika i siromašnih te starijih i nemoćnih osoba krajem prošle godine učenici prvih, drugih i trećih razreda Prva gimnazije Varaždin provode projekt „Jačanje socijalne osjetljivosti učenika i zajednice prema socijalno isključenim građanima“, a čiji su pokretači članovi Vijeća roditelja Prve gimnazije Varaždin i prof. Nino Žganec.

Projekt se provodi kroz četiri modula, od kojih prva dva dodatno informiraju o položaju tih skupina građana dok će se u okviru terenskih posjeta različitim ustanovama i medijima predstaviti projekt, informirati se o mogućoj suradnji te izraditi inventar potreba i prijedloga. Kroz zadnja dva modula učenici provode konkretne intervencije prema članovima socijalno isključenih skupina građana te prezentiraju iskustva terenskog rada. Jedna od aktivnosti bila je i obrađivanje vrta i sadnja povrtlarskih kultura ispred samog varaždinskog prenoćišta.

Radimo s ljudima koji su ostali bez svojih domova, beskućnicima koji su korisnici usluga ovog varaždinskog prenoćišta. Osim toga radili smo i s ljudima kojima je potrebna materijalna pomoć, tako da smo organizirali humanitarne akcije. Također, družili smo se i s osobama s invaliditetom, posjetili domove za starije i nemoćne, družili se i s djecom smještenom u udomiteljskim obiteljima, a sve što smo kroz projekt napravili i koji su  zaključci projekta  prezentirat ćemo početkom lipnja kada će on i završiti – objasnila je voditeljica gripe učenika Prve gimnazije Varaždin Ruža Fosin.

beskucnici03

Svrha je bila saznati nešto novo o socijalno isključenim osobama u našem društvu, a cilj nam je bio pomoći im, stvoriti im malo bolje uvjete za život, ali i osvijestiti ostale  građane na te ljude, kakav je njihov život, kako im pomoći. Mi smo odlučili stvoriti put za daljnje generacije kako bi im one nastavile pomagati, stoga pozivam sve svoje vršnjake da gdje god je to moguće da se uključe u volontiranje koje će im zasigurno proširiti njihove vidike – rekla je učenica Prve Gimnazije Varaždin Anja Petric.

Od srednjoškolskih dana, zahvaljujući ovom projektu djeca će naučiti prihvaćati socijalno isključene skupine, ali isto tako i toleranciju u društvu i onome svemu što nam u današnjem društvu nedostaje, riječi su zamjenika župana Varaždinske županije Alena Kišića koji je prisustvovao predstavljanju spomenutog projekta i sadnji povrtlarskih kultura.

Varaždinska županija financijski je potpomogla realizaciju ovog projekta udruge Novi put i Prve gimnazije Varaždin, ali i nabavkom sadnica voća i povrća koje će se nakon proizvodnje plasirati u Caritas i druge institucije. Varaždinska županija je u moru projekata koje provode naše škole prepoznala ovaj vrijedan projekt koji spaja nespojivo; vrijedne mlade srednjoškolce koji svoje slobodno vrijeme posvećuju drugima i ljude koji zbog raznih razloga nisu uspjeli u životu, naglasio je zamjenik Kišić.

beskucnici02

U varaždinskom Prenoćištu za beskućnike do sad je bilo smješteno 14 korisnika, koji većinu vremena provedu u Prenoćištu, pa je uređivanje vrta i sadnja 150 sadnica povrća i 5 voćki bila i razlog za uključivanje u ovaj projekt kojeg su korisnici odlično prihvatili.