U Hrvatskom saboru danas (četvrtak) u 17:35 sati započela je rasprava o zakonu o Sveučilištu Sjever. Njime bi Sveučilište Sjever trebalo postati osmo javno sveučilište čiji je osnivač država.

Prvi je za govornicu izašao zamjenik ministra znanosti, obrazovanja i sporta u ime predlagatelja zakona. Objasnio je zašto Sveučilište Sjever treba prijeći u ruke države.

Replicirao mu je HDZ-ov zastupnik Ivan Šuker.

“Moramo znati koliko to košta. Riječ je o tome da jedno privatno sveučilište prelazi na državno financiranje jer ga gradovi više ne mogu financirati.”

U prijedlogu zakona jasno piše koliko to košta, a riječ je o pet miljuna kuna godišnje i deset milijuna svake sljedeće, odgovorio je Andričević.

“Regija Sjever je jedina regija u Hrvatskoj koja ima 600 tisuća stanovnika, a nema svoje javno, od države financirano sveučilište”, rekla je Natalija Martinčević u ime reformista koji su također predložili zakon o Sveučilištu Sjever.

image

Igor Kolman iz HNS-a javio se za repliku.

“Iako se slažem s većinom onoga što je rekla Natalija Martinčević, istine radi treba reći da povijest nije počela njenim prijedlogom zakona, nego se na tom projektu radi od 2001. godine.”

Za govornicu je izašla Sunčana Glavak iz HDZ-a koja je kao i Natalija Martinčević pozdravila nazočno izaslanstvo Sveučilišta Sjever. Glavak je također podnijela prijedlog zakona o Sveučilištu Sjever. Tri su prijedloga zakona: onaj Vlade, Natalije Martinčević i Sunčane Glavak.

image

“Predlažem da središte Sveučilišta bude Varaždin, a da se osnuju još tri sveučilišna centra, Čakovec, Koprivnica i Križevci. Sveučilište u Zagrebu trebalo bi vršiti mentorstvo nad Sveučilištem Sjever”, kazala je Glavak.

“Nemojte politizirati na nastavnicima i na studentima”, oštro je replicirao SDP-ov Rajko Ostojić.

Za govornicu je u ime Kluba nezavisnih ljevičara zastupnik Nikola Vuljanić.

image

“Bivši ministar Primorac izdao je zadnji dan mandata dopusnicu za Medijsko sveučilište svom prijatelju Paviću, a on ju je kao robu prodao gradu Koprivnici. Ovakva struktura kakvu ima Sveučilište Sjever nije sveučilište. Zašto to mora biti sveučilište ako je dobro funkcioniralo kao veleučlište. Sveučilište Sjever ne zadovoljava znanstvene i nastavne kriterije da bude sveučilište”, rekao je Vuljanić dodavši da će Sveučilište Sjever koštati Koprivnicu od 50 do 70 milijuna kuna.

Replicirala mu je Natalija Martinčević.

“Meni bi za vaše izlaganje trebalo 20 minuta za repliku. Vi govorite što će im sveučilište kad je bilo dobro i veleučilište. Zašto se ne zapitate koliko košta zagrebačko sveučilište, koliko košta zadarsko i druga sveučilišta?”

image

Vuljaniću su replicirali i Igor Kolman i Ranko Ostojić.

Vuljanić je uspio protiv sebe ujediniti i vlast i oporbu. Svih pet zastupnika koji su se javili za repliku kritizirali su njegov odnos prema visokom obrazovanju i sjevernoj Hrvatskoj. Nakon što mu je HDZ-ova zastupnica Glavak rekla da omalovažava sjever Hrvatske, Vuljanić je rekao da to nije točno i da jedino na sjeveru ljudi rade kako spada. Na tu su se izjavu pobunili zastupnici iz drugih dijelova Hrvatske što je nasmijalo cijelu sabornicu, a Vuljanić je napustio dvoranu.

Za govornicu je stala koprivnička gradonačelnica Vesna Želježnjak u ime Kluba SDP-a. Detaljno je objasnila zašto Sveučilištu Sjever treba postati javno.

image

“Ne pamtim kada smo u Saboru za neki zakon imali tri prijedloga. Meni se Sveučilište Sjever već sada čini boljim od mnogih etabliranih fakulteta u Hrvatskoj, rekao je u ime Kluba HNS-a Igor Kolman. Dodao je kako će uz predviđeno financiranje od strane države sljedeće godine student na Sveučilištu Sjever “koštati” 5770 kuna, dok na Sveučilištu u Zagrebu košta 16500 kuna, a na Sveučilištu u Dubrovniku 24800 kuna.

“Sjever se borio sam. Poput pepeljuge su entuzijasti Sveučilišta Sjever čekali da se ispravi nepravda”, rekao je u ime Kluba zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke reformista Petar Baranović.

“Sveučilište Sjever zaslužuje šansu, u kojem god obliku”, rekla je Sunčana Glavak.

Natalija Martinčević kazala je kako je rasprava bila vrlo pozitivna, osim jedne iznimke za koju je ustvrdila kako je bila bez argumenata.

I zamjenik ministra Roko Andrićević pohvalio je kvalitetu saborske rasprave koja je završila nešto poslije 20:00 sati.

Očekuje se da će se o prijedlozima zakona o Sveučilištu Sjever glasovati u petak, 29. svibnja.