Zabava

Svi smo se na društvenim mrežama susreli s novotvorenicama koje su zvučale sasvim nepoznato, zbog čega nismo mogli ni pretpostaviti što znače. Pokušali smo googlati, a naš dobar prijatelj Google predložio je online rječnik koji stvaraju korisnici pišući definicije takvih pojmova. Riječ je, naravno, o Urban Dictionaryju.

Riječ SWAG postala je popularna jer su je mnogi američki izvođači koristili u svojim pjesmama, zbog čega se brzinom munje proširila cijelim svijetom. Danas je na meti ismijavanja i ne koristi se u mjeri u kojoj se koristila prije par godina. No u svoje vrijeme imala je doista mnogo poklonika.

Urban Dictionary je isprva bio zamišljen kao rječnik slenga na kojem će korisnici interneta, skrivajući se iza svojih pojmova, biti urednici sadržaja. Budući da su korisnici definirali samo pojmove koji su njima važni, Urban Dictionary je odlučio pružiti i objašnjenja ostalih imena i pojmova – televizijskih emisija, filmova, država… – koji ne spadaju samo u sleng. Uz objašnjenje određene riječi, korisnici mogu pronaći i sliku pojma, a pruža se čak i mogućnost izgovaranja određene riječi.

Ovaj će vam rječnik dati i primjer rečenice u kojoj možete koristiti neku riječ. Omogućuje ocjenjivanje objašnjenja pojma, stoga možete, kao i na većini društvenih mreža, dati like ili unlike. Objašnjenja s najvećim brojem lajkova prikazana su pri unošenju pojma u tražilicu.

Kao što to obično biva, ništa ne može proći bez govora mržnje i vrijeđanja, pa su se tako u objašnjenjima nekih pojmova počeli pojavljivati vulgarizmi te rasistički i šovinistički komentari. Kako bi se to spriječilo, morali su reagirati dobrovoljni urednici koji na svoju adresu dnevno primaju oko 2 000 pojmova. Ne objavljuju se jedino krajnje uvredljive i vulgarne definicije. No, naravno, još se uvijek mogu pronaći uvredljiva objašnjenja koja, po mišljenju dobrovoljnih urednika, ne spadaju u uvredljiv sadržaj.

Važno je napomenuti da svrha Urban Dictionaryja nije u pronalaženju točne definicije nekog pojma, već mu je svrha zabava te razmjenjivanje mišljenja i stavova. Rječnici poput ovoga donose nam popis riječi koje se koriste u svakodnevnoj komunikaciji, a ne možemo ih pronaći u rječnicima standardnog jezika.

Trenutačno najnoviji pojam je Headphone zombie, što označava osobu koja nosi slušalice i uopće ne reagira na vanjski svijet. Nadalje, oni često dolaze u skupinama, ali rijetko komuniciraju jedni s drugima.

Jedan od simpatičnijih pojmova je B.E.S.T. koji označava Bacon, Egg, Sausage, Tomato – popularnu kombinaciju za doručak. Tu je također i pojam bae koji se koristi na većini društvenih mreža, no definitivno se koristi u krivom smislu. Naime, Urban Dictionary kaže da ova riječ na danskom jeziku označava izmet, a korisnici interneta uporno je koriste kad se obraćaju svojem ljubavnom partneru zamjenjujući je s baby. Pojam koji je odnio pobjedu po broju definicija je – emo. Taj je pojam prikupio više od 1 000 definicija.

Urban Dictionary je zabavan i pristupačan online rječnik koji nam pomaže u tome da ostanemo u trendu s novotvorenicama koje se svakodnevno gomilaju i obasipaju nas sa svih strana. Vrlo je jednostavan za korištenje i na njemu možete pronaći doslovno objašnjenje svih riječi, pa čak i onih za koje ste mislili da je nemoguće pronaći u rječniku. Osim što ovom urbanom rječniku možete pristupiti na službenoj mrežnoj stranici, izdan je i freeware program za OS Mac koji vam omogućuje pretraživanje Urban Dictionaryja s desktopa, a jedini je uvjet – internetska veza.

?>