DRUŠTVO

Žuži Jelinek, legenda hrvatskoga javnog života, preminula je jučer, 23. siječnja, u 96. godini života. Najpoznatija i najstravstvenija hrvatska dizajnerica, dugogodišnja kolumnistica Glorije i spisateljica Žuži Jelinek preminula je u svome prostranom stanu u centru Zagreba.

Rođena je 17. srpnja 1920. u Budimpešti, i to kao Suzana Ferber. Bila je najmlađe od četvero djece. Otac Izidor i majka Ruža bili su židovi, a njihovi roditelji bili su rodom iz Hrvatske. Budući da su Izidor i Ruža oboje bili gluhonijemi, njihovi su ih roditelji poslali u specijaliziranu školu u Budimpeštu, gdje su se i upoznali, a nakon nekog vremena i vjenčali. Nakon rođenja jedine kćeri, Žužin se otac odlučio s obitelji vratiti u Hrvatsku, odnosno tadašnju Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca. Žuži je u Zagrebu upisala krojačku školu, a već sa 17 godina otišla je u Pariz, gdje je radila kao krojačica u tvornici poznate francuske dizajnerice Nine Ricci.

Početkom Drugoga svjetskog rata vratila se u Zagreb, gdje je otvorila svoju krojačku radnju. Nakon osnivanja Nezavisne Države Hrvatske, Žuži je zatekla prava nesreća. Njenu su braću zarobili i poslali u logor, nakon čega su streljani pred očima njihovih roditelja. Žuži je nakon toga saznala kako će njene roditelje poslati u koncentracijski logor Jasenovac, a ono što je tada napravila i javno priznala iznenadilo je mnoge. Žuži je, kako bi spasila roditelje od sigurne smrti, nekoliko noći odlazila časniku kojem je život svojih roditelja platila seksom. Da joj nije stalo do mišljenja i komentara drugih, jasno je iz njene izjave: „Život svojih roditelja platila sam seksom i nije mi žao. A kaj ćete vi misliti o meni, baš me briga.“

Žuži je nakon rata opet radila kao krojačica, a otada joj karijera kreće uzlaznom putanjom. Krajem 50-ih prva je svoje modele prikazala na revijama u inozemstvu – u Europi, Americi te na Bliskom i Dalekom istoku. Prva se proslavila u modnom svijetu izvan granica SFRJ, a domaći ju je tisak zato prozvao modnim ambasadorom.

Žuži je od 1994. godine redovita kolumnistica hrvatskog časopisa Glorija, a tijekom života napisala je i objavila mnogo knjiga. Također, o Žuži je, u produkciji Hrvatske radiotelevizije, snimljen i biografski dokumentarac pod nazivom Mislim da ja to ne zaslužujem.

Ostat će zapamćena kao jedna od najboljih savjetnica o muško-ženskim odnosima i kao žena koju se nikad nije sramila reći koliko je muškaraca imala. Zanimljivo je da se Žuži udavala čak četiri puta.

Žuži Jelinek nas je napustila, ali zasigurno će ostati zapamćena kao najuspješnija dizajnerica, kolumnistica i spisateljica. Zbogom, Žuži!