SPORT

Španjolska reprezentacija je na gradskom stadionu u Varaždinu u utorak izborila finale Europskog prvenstva U – 17 protiv Njemačke.

Nakon 80 minuta igre, rezultat je bio neriješen (0:0), a kod izvođenja jedanaesteraca bolji su bili mladići iz Španjolske (4:2) te su tako izborili finale protiv Engleske u subotu.

Utakmica je započela u 20:30 sati te je od početka tempo bio nametnut od strane Španjolaca koji su polukontrama i kontrama opasno prijetili njemačkoj obrani. U 12. minuti susreta Blanco je opasno probio lijevi bok te je lopta prohujala uz samu desnu vratnicu vratara Plogmanna. Nijemci su većinu prvog dijela odigrali u defenzivi pokušavajući zaustaviti kontre i polukontre izuzetno brzih španjolskih bočnih igrača. U 29. minuti dogodila se još jedna izuzetno kvalitetna akcija Španjolaca.

Nakon sjajnog prodora Torresa lopta je završila kod Sergia Gomeza koji je plasiranom loptom pucao malo pored gola. Najveću šansu u prvom dijelu imali su Nijemci, Ludewig je primio loptu na lijevoj strani te je s nekih 12 metara tukao u desni donji kut Fernandeza i pogodio stativu.

sport2jpg

U drugom poluvremenu Nijemci su se probudili. Već prvu šansu u 49. minuti propustio je kapetan Arp. Najveću priliku za Španjolce nije iskoristio kapetan Abel Ruiz koji je u 66. minuti izašao sam pred vratara Plogmanna koji sjajno brani odličan šut. U 70. minuti, u kaznenom prostoru srušen je Jose Alonso (SPA) te je sudac Dominik Ouschan bez oklijevanja pokazao na bijelu točku. Jedanaesterac je nesretno izveo upravo kapetan Abel Ruiz koji je pogodio vratnicu te tako dao nadu Nijemcima. Utakmica je, ipak, nakon dinamičnog i izuzetno atraktivnog nogometa završila bez pogodaka te su odmah uslijedili jedanaesterci gdje su Španjolci bili bolji 4:2.

Zanimljivo je nadodati kako su danas Španjolci i Nijemci po prvi puta u povijesti nekog natjecanja jedanaeseterce izvodili po novom pravilu UEFE. Riječ je o redoslijedu pucanja jedanaestereca. Naime, do sad je svaka momčad pucala naizmjenično ili sustavom ABAB. Međutim, novim pravilom ekipe pucaju jedanaesterce pravilom ABBA, što znači da svaka momčad ima priliku pucati prva u seriji.

Finale UEFA Euro U-17 igra se u subotu, 19. svibnja, na stadionu Varteksa u Varaždinu. Barokni grad je tako imao priliku ugostiti čak tri utakmice ovog natjecanja, a da se nogomet nakon mnogo godina vraća tamo gdje mu je mjesto nagovještava održavanje finala Hrvatskog nogometnog kupa, koji se igra 31. svibnja između Rijeke i Dinama.