Predstavljamo studente

Studenti Sveučilišta Sjever pokrenuli su kulturnu udrugu KEKS – Kulturna Emancipacija Kolaborativnih Studenata koja za sada svoj rad bazira na području grada Koprivnice. Njih nekoliko neumorno radi kako bi svoj cilj ostvarili, a uvijek traže nove ljude sa kojima bi mogli surađivati.

Iako su tek na početku, zadovoljni su dosadašnjim odazivom studenata i time kako su ih prihvatili. Možete ih pratiti na facebook stranici, a o tome kako je sve započelo, koji su im daljnji planovi i kako uspijeva uskladiti obaveze vezane uz udrugu sa fakultetom razgovarale smo s Andrijom Knezićem, studentom treće godine novinarstva.

Kako ste došli na ideju za osnivanje udruge studenata?

Budući da smo već organizirali studentske srijede u Kulturno kreativnom centru Pixel, htjeli smo napraviti nešto sadržajnije i bogatije za koprivničke studente. Stupili smo u kontakt sa ekipom iz FUNK-a (Forum Udruga Nezavisne Kulture) te su nam oni predložili da napravimo neke događaje kod njih. Oni imaju svoj savez udruga, u kojem bi mi bili šesta udruga.

Osim tebe, tko je još začetnik ove ideje?

S tom idejom započeli smo Silvana Jurčević i ja, kasnije nam se priključio Boris Dragojlović, a u zadnje vrijeme i Ivan Lončarević. Nas nekoliko neumorno radimo na otvaranju udruge. Također uvijek tražimo nove ljude koji bi htjeli surađivati i raditi nešto novo.

Koje su vaše ideje, što planirate raditi?

Za sad smo napravili plan za 2017. godinu. Jedan dio plana nam odlazi na studentske srijede koje smo radili u protekle dvije godine i s kojima ćemo nastaviti. Planiramo organizirati događaje u Pixelu koji ne bi bili striktno za studente. Jedan takav imamo sad u četvrtak. Radi se o izložbi naše kolegice Lucije Gudek koja proizvodi svoje ruksake od eko kože.

Nadalje, želimo u Pixelu održavati natjecanje u izradi najfinijih keksa, razne slušaonice kao i LAN party. Što se tiče prostora FUNK-a namjeravamo u trećem mjesecu raditi Arts & Sh*t #2, slično kao što je bio i prvi u 11 mjesecu dakle, koncert i izložba. Planiramo raditi i likovne radionice i radionice industrijskog dizajna gdje bi se onda svi mogli priključiti te bi to mogli i izložiti negdje.16113984_2191326394426350_4038182022280704077_n

U šestom mjesecu napravili bi sportsko natjecanje na igralištu gimnazije Fran Galović u Koprivnici nakon čega bi bio after u Pixelu. Iduće akademske godine u planu nam je napraviti event u FUNK-u „Meet and greet“ gdje bi se novi studenti upoznali s prostorom, udrugom i ostalim udrugama u tom savezu. Tamo bi se predstavili kako bi nas studenti lakše kontaktirali.

Također imamo u planu, ali za to još nismo sigurni, organizirati Brucošijadu u Kugli. MMC Kugla je klub koji ne radi već nekoliko godina i bila bi šteta da se to ne iskoristi budući da u Koprivnici nema baš neki klub. Jedini problem je što nam za to treba puno sredstava.

Kako se financirate?

Za sad najveći dio sredstava očekujemo od Studentskog zbora. U kontaktu smo s njima i voljni su pomoći. Poslali smo im naš plan i troškovnik pa ćemo vidjeti kako će njima to odgovarati, koliko će moći izdvojiti i koliko su uopće zainteresirani za sve to. Što se tiče ostalog, Kulturno kreativni centar Pixel nam isto služi kao jedan izvor jer za sve događaje koje radimo kod njih oni daju određeni dio sredstava. Naravno, kako već funkcionira kod drugih udruga, novac ćemo skupljati putem ulaznica tj. donacija i natječaja.

Kako su ostali studenti reagirali na osnivanje udruge?

Za sad su dobro prihvatili. Najčešće nas pitaju što smo mi, što predstavljamo, koji su nam planovi itd. U većini slučajeva, kao i kad smo radili „Arts & Sh*t“, više smo mi trebali prilaziti studentima i zatražiti radove ili da nam sviraju, ali bilo je i ljudi koji su se nama javljali da bi rado surađivali. Za sad je dobar odaziv, s obzirom da je ovo tek početak.

Kako uspijevate uskladiti faks sa obavezama oko udruge?

Teško uspijevamo uskladiti. Evo uskoro su rokovi koji su nas, možemo reći, iznenadili. Imali smo cilj da već izađemo van ako ne službeno onda bar s nekim imenom i logom. Faks nam je trenutno na drugom mjestu (barem meni), ali dok smo slagali plan udruge gledali smo na to da imamo vremena i otići doma i riješiti obaveze na faksu.