Uncategorized

Među 552 učenika Osnovne škole Petrijanec u Varaždinskoj županiji, troje ima srčano oboljenje. Upravo zbog njih pokrenuta je akcija kojom bi se u tu školu instalirao automatski vanjski defibrilator vrijedan 20 tisuća kuna. Nacionalnim programom rano dostupne javne defibrilacije „Pokreni srce – spasi život”, o njegovoj su upotrebi educirani učitelji i profesori škole. Riječ je o sedmom AVD uređaju na području Varaždinske županije i prvom dodijeljenom jednoj odgojno-obrazovnoj ustanovi.

Uređaj dostupan i mještanima

Osim što će uređaj u svakom trenutku biti dostupan djelatnicima škole, on će biti dostupan i svima iz Petrijanca i okolice. „Uređaj je pod nadzorom i djeca ne mogu do njega. Dobro je da smo ga dobili, ali za sada nije bio potreban. Nadamo se da ga ni nećemo koristiti“, istaknula je ravnateljica škole Draženka Skupnjak.

9 000 osoba godišnje doživi iznenadno zatajenje srca

Vrijedan AVD uređaj ravnateljici škole predao je zamjenik ministra zdravlja Marijan Cesarik. Istaknuo je kako devet tisuća ljudi godišnje doživi akutno zatajenje srca koje najčešće završi smrću. „Statistika je vrlo porazna po život građana. Hrvatsko kardiološko društvo preporučuje postavljanje više takvih uređaja. Samo pravovremenim reagiranjem, sličnim akcijama i korištenjem defibrilatora može se za 50 posto smanjiti broj smrtnih ishoda“, zaključio je zamjenik ministra zdravlja Marijan Cesarik.

Korisnik samo treba pratiti upute AVD uređaja

Kako biste se znali pravilno služiti AVD uređajem, potrebna je edukacija koja uči o znakovima srčanog zastoja te o pravilnom pružanju prve pomoći uz pomoć AVD-a. Uređaj omogućuje pružanje pomoći prije dolaska hitne medicinske pomoći u slučaju iznenadnog zastoja srca. Prijenosni automatski vanjski defibrilator procjenjuje srčani ritam te na hrvatskom jeziku daje upute za daljnje postupanje. Međutim, osoba koja je pristupila u pomoć unesrećenom ni u tom trenutku nije sama.

„Uređajem može rukovati čak i osoba koja nije prošla tečaj, no bolje je da je netko upoznat s radom defibrilatora. Nakon što se uputi hitni poziv uputi i nakon što se dispečeru obznani je li tečaj položen, dispečer može dati upute. Normalno je da u takvim situacijama ljude uhvati panika, ali bitno je ostati smiren“, objasnila je nacionalna instruktorica tečaja za AVD i voditeljica Nastavnog centra Anđela Simić.