SPORT

Proteklih dana vlada nogometna ludnica, piše se povijest i navija se u sav glas. Dvije male zemlje probijaju se na vrh tablice svjetskog poretka. Nakon zajedno odigrane grupne faze Maroko i Hrvatska prošli su u eliminacije. Maroko sa sedam bodova, prvi u skupini te Hrvatska s pet bodova, druga u skupini punom snagom nastavljaju svoj uspjeh. Ovdje počinje drama i uzbuđenje.

Put Hrvatske do… Finala?

Već na samom ulasku u osminu finala Hrvatska reprezentacije zadaje velike muke za navijače zbog ulaska u produžetke, ali naravno, već po starom i na penale. Japance savladavamo s 1:3 na penalima, a iza ugla čekaju nas favoriti za osvajanje prvog mjesta na svjetskom prvenstvu, Brazilci. Podsjetimo kako su Brazilci pobjedonosno plesali nakon što su pobijedili Južnu Koreju, ali sve što je lijepo kratko traje. Utakmica Hrvatska-Brazil bila je napeta do zadnjeg daha. Malo sporije i ne atraktivno prvo poluvrijeme nije umanjilo količinu stresa koju nam je donijelo drugo poluvrijeme. Pogotkom brazilskog napadača Neymara hrvatski navijači su potonuli, ali nisu izgubili nadu. Ponovno počinje drama… Do kraja utakmice je manje od 15 minuta a Hrvatska gubi. Grizu se nokti, pomno se promatra svako dodavanje, svaki korak i onda… GOOOL! Petković zabija u 117. minuti produžetka i vraća Hrvatsku u igru. Kako to već po običaju biva, dolazimo do penala. Ono malo živaca što je ostalo, lagano gubimo gledajući početak izvođenja jedanaesteraca. I onda… Livaković… Ne mora se tu ništa dodati jer gledajući utakmicu s Japanom znamo da kad naš Dominik stane na gol, nema tu prolaza do mreže. Kao šlag na torti, naš dvanaesti igrač, Marguinos pogađa vratnicu i šalje nas u polufinale.

Drama to be continued…

Inat Marokanaca prvi dio

Nakon osvajanja prvog mjesta u skupini, Maroko kreće u osminu finala, ali na drugom „frontu“. Marokance dočekuju igrači Španjolske na Education City stadionu. Opasni Španjolci bili su favorit ove utakmice, ali Marokanci se ne bi s time složili. Nakon teške utakmice i produžetaka, pucali su se penali. Velika Španjolska, nikako se nije snašla te nisu zabili niti jedan penal, dok su Marokanci zabili dovoljnih tri za prolazak u četvrtfinale. Izbacivši Španjolsku, Marokanci pišu povijest jer su po prvi puta došli do četvrtfinala svjetskog prvenstva. Ali, to nije sve. Oni su prva Arapska i Afrička reprezentacija koja je ušla u četvrtfinale SP-a.

Inat Marokanaca drugi dio

Nakon izbacivanja Španjolske, Maroko čeka Portugal. Kao i mi protiv Brazila, Marokanci su bili „under dog“  protiv Portugala. No, Marokanci se opet ne bi s time složili, a pogotovo ne Youssef En-Nesyri, koji u 42. minuti zabija Portugalcima. Kako ne bi samo naši živci bili pri kraju, Marokanski igrač Cheddira u 93. minuti dobiva drugi žuti, odnosno crveni karton. Marokanci sedam odlučujućih minuta igraju s igračem manje. Za čudo ova utakmica nije otišla do penala, već je bila gotova nakon deset minuta sudačke nadoknade. I eto Marokanaca na polufinalu svjetskog prvenstva u Kataru i eto još jedne ispisane stranice povijesti.

Fotografije: Screenshoot/YouTube