Film

Studenti koje progone psihotične seljačine ili seljaci koje progone studenti samoubojice, pitanje je sad.

Horori nas često znaju nasmijati. Ne zato što im je to cilj, već zato što je taj filmski žanr poznat po niskobudžetnim filmovima koji su toliko loši da jedina stvar koju možete učiniti je smijati se. Zbog toga u ovom žanru često pronalazimo filmove koje stavljamo u kategoriju „toliko loši da su dobri“.

Ovdje se zasigurno ne radi o takvom filmu. Ova horor komedija, koja je izašla 2010. godine, nakon više od tri godine odgađanja, jedna je od najboljih u svom žanru. Budžet od samo pet milijuna dolara i znatno neiskusna filmska ekipa zasigurno nisu ulijevali nadu, ali ovaj film je pokazao da komedija ne ovisi o budžetu. Režiser i scenarist filma je Eli Craig, američki režiser kome je ovo bio debi na filmskoj sceni. Ranije je radio na par kratkih komedija, ali nikada nije režirao dugometražni film. Unatoč neiskustvu, Craig je stvorio jedinstveni film kakvog nikada prije nismo vidjeli. Znate onaj osjećaj kada je ideja toliko jednostavna, da se čovjek zapita: „Kako se toga ja nisam sjetio?“

Film započinje kao gotovo svaki drugi „slasher“, bogati američki studenti odlaze na odmor ispunjen zabavom i alkoholom. Naše studente ukratko nakon prve scene zadesi katastrofa. Zaboravili su ponijeti pivo. To ih tjera na obnovu zaliha na benzinskoj postaji u srcu zemlje „hillbillyja“, West Virginiji. Tu upoznajemo naša dva protagonista, Tuckera i Dalea koje utjelovljuju Alan Tudyk i Tyler Labine. Iako ih studenti interpretiraju kao stereotip američkih „hillbillyja“ radi se o dvije dobričine koji su se uputili u Tuckerovu „vikendicu“.

Osim protagonista na benzinskoj postaji spoznajemo i glavnu premisu filma – nesporazum. Daleu se svidjela jedna od studentica, Alisson. Tucker ga ohrabruje i sramežljivi Dale se odluči pozdraviti djevojku. Studenti to pogrešno interpretiraju, kao pokušaj napada te bježe. Ovaj kratki i gotovo nebitni prvi susret definira cijeli film. Došlo je do malog nesporazuma koji će iz scene u scenu sve više rasti.

Naši protagonisti stižu u svoju „vikendicu“, a studenti odabiru mjesto za kampiranje. Navečer se jedni upute na pecanje, a drugi na kupanje u istom jezeru. Alisson se onesvijesti i padne u vodu, a njezin spasitelj je tko drugi nego naš Dale koji je izvuče iz vode i stavi na njihov brod. Dio studenata vidjevši kako Dale stavlja Alisson na brod taj čin shvate kao otmicu i pobjegnu.

Studenti organiziraju akcije spašavanja koje uglavnom rezultiraju njihovom smrću, a ove scene su napravljene na izuzetno smiješan i kreativan način. Kako bi situacija postala još gora, Tucker zaključuje da su studenti sklopili pakt samoubojstva i sada se neprekidno ubijaju na njegom zemljištu. Mali nesporazum s benzinske postaje pretvorio se u kriznu situaciju. S jedne strane imamo pomahnitale brđane, a s druge studente samoubojice.

Ovo je savršena parodija slasher horora (posebice filma Krivo skretanje) koja će vas sigurno nasmijati do suza. Iako se tijekom cijelog filma ponavlja ista šala ona je toliko dobra da je svaki put smješnija od prethodnog. Tyler Labine je obavio jako dobar posao u ulozi Dalea, a isto se može reći i za Alana Tudyka. S druge strane, izvedbe studenata nisu bile na kvalitetnoj razini, ali i to pridonosi filmu. Kako se ipak radi o parodiji „slashera“ niska glumačka sposobnost je gotovo obvezan dio filma. Ako ste ljubitelji komedija sa jedinstvenom premisom i crnog humora ovo je zasigurno film za vas.