Uncategorized

U zgradi Županijske palače u Varaždinu potpisan je Sporazuma o partnerstvu na “Projektu razvoja integriranog prijevoza putnika i intermodalnog prijevoza tereta na području regije sjeverne Hrvatske. Sporazum su potpisali varaždinski župan Predrag Štromar, njegov međimurski kolega Matija Posavec i zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije Ivan Pal.

Župan Štromar istaknuo je kako je u Varaždinskoj županiji cijena javnog prijevoza visoka, određene prometne linije su loše te je zbog toga sve manje putnika. Potpisivanjem ovog sporazuma trebali bi se konkretizirati potezi najprije na integraciji putničkog, a kasnije i teretnog prijevoza.

Postoji dobra povezanost cijelog područja naše županije, ali i ovog sjeverozapadnog dijela Hrvatske i to najviše zbog dobre prometne infrastrukture, posebno željezničke. Međutim, potrebe i troškovi migracija i prijevoza sve su veće pa se tome treba i prilagođavati. Ideja je da građani troše manje i voze se javnim prijvozom. Treba integrirati željeznicu i autobus te velike gradove, poput Varaždina, Koprivnice i Čakovca, ali i spojiti ruralna područja te omogućiti kvalitetnije linije. Krajnji cilj je niža cijena prijvoza i veći broj putnika. Ovim Sporazumom otvara se i mogućnost dobivanja sredstava iz EU fondova – istaknuo je Štromar.

Veliki interes u ovom projektu pronašle su Međimurska i Koprivničko-križevačka županija, a sve s ciljem boljeg povezivanja tih triju županija, ponajprije za dobrobit učenika, radnika te ostalih žitelja.

Kada se želi upotpuniti kvaliteta života ljudi, nužno je učiniti nešto s prijevozom. Sve što nas okružuje na neki način ovisi o prijevozu. Spoj cestovnog i željezničkog prometa, dostupnost institucija građanima koji možda ne žive u gradu, sve je to važno i moramo učiniti da taj segmenet bude što jednostavniji. Osim toga, ove tri županije su pogranične županije i danas sutra moramo razmišljati i o kvalitetnijem povezivanju sa Slovenijom i Mađarskom. Linije koje su za sada u prometnoj infrastrukturi moraju biti što više iskorištene u smislu da što više putnika za manju cijenu dođe od jedne do druge točke – rekao je župan Međimurske županije Matija Posavec.

Na mnogo primjera mogu potvrditi da naše županije dobro surađuju, a ovim projektom riješili bi veliki dio problema naših sugrađana. Veliki je broj učenika i radnika koji putuju na tim relacijama i na taj način bi zaista podigli kvalitetu života ljudi i omogućili ostanak stanovništva u ruralnom prostoru – zaključio je zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije Ivan Pal.