SVEUČILIŠTE SJEVER

Zoran Zekić, trener i sportski direktor Slaven Belupa, gostovao je na Sveučilištu Sjever 22. ožujka 2023. Tribini pod nazivom „Sa Zoranom Zekićem otvoreno o svemu, a malo i o nogometu“ prisustvovao je veliki broj studenata i profesora, ali i gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić.

Razgovorom su moderirali dr.sc. Ivona Čulo i doc.dr.sc. Krešimir Lacković s Odjela za komunikologiju, medije i novinarstvo, a ovo je gostovanje bila prilika za sve okupljene da upoznaju trenera „Farmaceuta“ i izvan nogometnog terena.

Zekić se najprije osvrnuo na svoje djetinjstvo, ali i nogometne početke u rodnom Osijeku: „Moja je mama radila u tri smjene pa sam zato kao mali često bio prepušten sam sebi. U moje vrijeme nije bilo mobitela, već smo se igrali na ulici ganjajući loptu i tako je zapravo sve počelo. Kad sam s 15 godina došao kao igrač u Osijek, tu je prestala dječja igra i započela ozbiljna stvar. Nažalost brzo je došao i rat tako da je taj početak karijere bio izrazito težak, ali ljubav prema nogometu zauvijek je ostala“. Nakon Osijeka, iskušao se u još dvadesetak klubova prije nego je pospremio kopačke i započeo svoj trenerski put.

‘Imao sam situaciju kad su mi dvojica igrača bila zaljubljena u istu djevojku’

Usporedio je igračku i trenersku karijeru. Kad je igrao na poziciji napadača, kako je i sam priznao, razmišljao je samo o sebi i potencijalnim golovima. U sadašnjoj ulozi trenera mora razmišljat o cjelokupnoj momčadi, a najteže mu pada izdvojiti onih 11 koji će zaigrati na dan utakmice, no dodaje kako mu je ipak trenerski poziv draži od onog igračkog.

U svojoj bogatoj trenerskoj karijeri doživio je koješta, ali anegdota iz vremena na klupi Sheriffa posebno je zabavila i nasmijala okupljene: „Imao sam situaciju kad su mi dvojica igrača bila zaljubljena u istu djevojku. To mi je stvaralo problematičnu atmosferu unutar momčadi pa sam morao intervenirati i porazgovarati s njima. Najprije na lijep, a onda i manje lijep način. Jako mi je bitno da nam svlačionica uvijek bude homogena jer imam 25 različitih mladih ljudi iza kojih stoje roditelji, menadžeri… Važno je sve te ljude uskladiti i napraviti zajedništvo kako bi rezultati na terenu bili što bolji“.

Prije nego što su ga znatiželjni studenti zatrpali pitanjima, Zekić je ocijenio život u Koprivnici. Smatra kako je grad izrazito lijepo i mirno mjesto za živjeti, no fali mu poneka svađa: „Kad izgubimo, najčešća reakcija građana je a pa dobro kaj“.

Pušenje, predrasude i pouka

Gostovanje je nastavljeno u opuštenom tonu i kad su na red došla pitanja studenata. „Što mislite o igračima koji su pušači?“

„Nemam problem s tim jer sam i ja sam pušač. Također smatram da ne možeš odrasloj osobi tako nešto zabraniti. Ljudi sami odlučuju o svom životu. No nemojte me pogrešno shvatiti, svjestan sam da je to izrazito loša navika koja šteti zdravlju“, bio je iskren Zekić kojeg su prije nekoliko godina na utakmici uhvatile novinarske kamere baš u trenutku kad je krenuo zapaliti cigaretu.

Ubrzo su uslijedila i druga domišljata pitanja. „Kako gledate na predrasude o nogometašima koji su često na glasu kao glupi i neobrazovani?“

„Znate što? Nije ni dobro biti prepametan ako si nogometaš. Zamisli da sad ja imam 25 igrača i da svaki od njih filozofira. Nogometaši moraju biti malo udareni u glavu ako ćemo iskreno“, nije se suzdržavao trener „farmaceuta“.

Zekić je prije kraja gostovanja studentima udijelio i jako važnu lekciju: „Ja sam u životu uvijek radio kontra svih savjeta koje sam tijekom godina dobio jer kad si mlad misliš da si najpametniji na svijetu, no jedina bitna stvar je slijediti svoje srce. Ne biraj posao prema nekim financijskim pokazateljima nego idi za onim što voliš. Ako 30 godina provedeš radeći posao koji te ne ispunjava, kad-tad ćeš požaliti.“

Fotografije: Lukrecija Babić