DRUŠTVO

Andrej Plenković, javnosti do sada relativno nepoznat, uglađen gospodin, po struci pravnik, a odnedavno i hrvatski premijer. Iako je u svojoj političkoj karijeri postigao zavidne rezultate, o njemu prosječni Hrvati ne znaju mnogo. Kako bi novom premijeru poželjela dobrodošlicu na tako nezavidan poslovni položaj, a svakom prosječnom Hrvatu otvorila oči odlučila sam malo istražiti što sve stoji iza trenutno najmoćnijeg čovjeka u Hrvatskoj.

Andrej Plenković dolazi iz ugledne obitelji uspješnih poslovnih ljudi te diplomata. Majka mu je radila u KB Dubrava, dok mu je otac još uvijek intelektualno aktivan sveučilišni profesor. Njegovi poznanici, kolege i prijatelji za njega imaju samo riječi hvale te ga opisuju kao osobu koja nikada nije imala predrasude prema podrijetlu ili socijalnom statusu drugih ljudi. Također, smatraju da ga posao političara nije uspio promijeniti te da je nogama ostao čvrsto na zemlji.

Prije nego li je odlučio postati političar sedamnaest godina radio je u diplomaciji posvećen hrvatskim interesima. U Ministarstvu vanjskih poslova radio je kao stručni suradnik u Odjelu za europske integracije. Njegov posao najviše se bazirao na odnosima Hrvatske s Vijećem Europe te Europske unije. Na političku scenu dolazi još 2011. godine pridruživši se najvećoj hrvatskoj stranci HDZ-u s kojom kaže, dijeli temeljne vrijednosti i načela.

Uz redovito školovanje učio je i strane jezike te tečno govori engleski, francuski i talijanski. Za predsjednika Hrvatske demokratske zajednice izabran je ove godine kada je s toga mjesta odstupio Tomislav Karamarko neposredno nakon pada Vlade Tihomira Oreškovića. Na posljednjim parlamentarnim izborima koji su se održali 11. rujna 2016. HDZ, na čelu upravo s Andrejom Plenkovićem, osvojio je 61 mandat te je zajedno s Mostom krenuo u slaganje Vlade RH. U pregovorima koji još uvijek traju potvrđeno je da je upravo Plenković dobio povjerenje predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović da sastavi 14. Vladu Republike Hrvatske.

Na ljestvici od kategorija Zoran Milanović do Tomislav Karamarko, njega bismo mogli smjestiti točno u sredinu. Veliku prednost u odnosu na dvojicu spomenutih ima iz razloga što je do sada javnosti relativno nepoznat, a ljudi radije biraju ono nepoznato, nego ono što ih je već jednom iznevjerilo. Sada samo ostaje na nama da mu damo priliku i vidimo hoće li je iskoristiti da izvuče zemlju iz duboke krize i pretvori Hrvatsku u zemlju iz koje se mladi neće iseljavati u potrazi za boljim životom.