DRUŠTVO

Krajem prošlog mjeseca, u 93. godini života, umro je Ben Bradlee, dugogodišnji glavni urednik Washington Posta. Spomenutu funkciju obavljao je 23 godine, od 1968. do 1991. Još za života, Bradlee je slovio za jedno od najznačajnijih imena tiskanog novinarstva u Sjedinjenim Američkim Državama. Priznanje za dugogodišnji istaknut rad u novinarstvu prošle mu je godine odao i sam američki predsjednik Barack Obama koji mu je uručio Predsjedničku medalju slobode.

Prije Washington Posta, Bradlee je radio u nekoliko drugih istaknutih američkih medija, poput Newsweeka, koji je kasnije kupio upravo Washington Post. Predanim radom tijekom više od dva desetljeća na čelu Posta pripomogao da spomenuta novina postane jedan od najprodavanijih političkih dnevnih listova u Americi. Iako je Bradleejevih genijalnih poteza koji su tome pridonijeli bilo puno, u povijesti će ostati upamćen po sudjelovanju u dva značajna događanja koja su bacila novo svjetlo na dotadašnje viđenje istraživačkog novinarstva – afere Pentagon Papers i Watergate.

Godine 1971. novinari Washington Posta domogli su se povjerljivih Vladinih dokumenata o, do tada nepoznatim, činjenicama vezanima uz Vijetnamski rat. Unatoč prijetnjama vladajućih te tajnih službi, Ben Bradlee dao je zeleno svjetlo za objavu istih, a taj će čin ostati upamćen kao uspješno odlijevanje pokušaju kontroliranja slobode informiranja od strane državnog aparata. Samo godinu dana kasnije, Bradlee je rukovodio aferu Watergate u sklopu koje su novinari Posta otkrili kako su Vlada SAD-a i predsjednik države nezakonito koristili američke tajne službe u svrhu prisluškivanja svojih političkih protivnika. Afera Watergate, koja je okončana podnošenjem ostavke tadašnjeg predsjednika Nixona, i danas slovi za najveći politički skandal u povijesti SAD-a.

Iako je za života bio blizak s brojnim političarima, uključujući i pokojnog američkog predsjednika Johna F. Kennedyja, te veze nikada nije pretpostavio slobodi informiranja. Kao glavni urednik Washington Posta inzistirao je na otkrivanju istine, bez obzira na to koliko ona neugodna bila. Post je s tom politikom nastavio i nakon njegova odlaska te i danas slovi za jednu od najrespektabilnijih tiskovina u svijetu. Potvrđuju to i brojna priznanja struke koja su tijekom minulih godina primili njegovi novinari i urednici, uključujući čak 48 Pulitzerovih nagrada.

?>