SVEUČILIŠTE SJEVER

Tjedan karijera na Sveučilištu Sjever u Koprivnici danas je svečano otvoren u 13 sati uvodnim govorima prorektora Miševića i zamjenice gradonačelnika Ksenije Ostriž, a zatim i panel raspravom pod nazivom „Karijera nakon Sjevera“.

„Ni jedno sveučilište, uglavnom sveučilišta u Hrvatskoj, više od jedan dan ne organizira Tjedan karijera, oni ga zovu Dan karijera, jel, a vidite mi imamo ambiciju i mi to zovemo Tjedan karijera i svake godine nas je sve više“, rekao je Petar Mišević, prorektor za suradnju s gospodarstvom, EU projekte i međuinstitucijsku suradnju Sveučilišta Sjever. Uz to, Mišević je opisao načine na koje Tjedan karijera pomaže Sveučilištu Sjever kako bi se prikazao dosadašnji rad i napredak Sveučilišta Sjever. Istovremeno, Tjedan karijera pomaže i studentima u povezivanju s budućim poslodavcima.

„Željela bih zahvaliti naravno svima na Sveučilištu Sjever na ovoj sjajnoj prilici da povežete vaše studente, da inspirirate možda maturante  da se odluče za Sveučilište Sjever“, izjavila je zamjenica gradonačelnika grada Koprivnice Ksenija Ostriž.

Panel rasprava kojom je otvoren Tjedan karijera u Koprivnici nosila je naziv „Karijera nakon Sjevera“. Voditelj rasprave bio je Ivan Vukušić, a njegovi gosti bili su alumni studija Novinarstva na Sveučilištu Sjever u Koprivnici Ivan Pavić i Vedran Vrabec, alumni studija Multimedije u Varaždinu Josip Košćak, alumni studija Medijskog dizajna u Koprivnici Alen Dumić te alumni Poslovanja i menadžmenta u Koprivnici Suzana Bernat.

Ivan Pavić opisao je svoje studiranje socijalnog rada i ekonomije, a zatim i studiranje novinarstva na Sjeveru. Spomenuo je i kako je Sveučilište Sjever, odnosno studij novinarstva na Sjeveru bolji od studija novinarstva u Zagrebu zbog razlika u odnosima profesora i referade prema studentima, a i zbog odnosa između samih studenata. Spomenuo je i kako se počeo baviti sportskim novinarstvom te je istaknuo studentski portal Pressedan. Također, izrazio je želju da nakon doktorskog studija postane predavač upravo na Sveučilištu Sjever.

„Studentima mogu reći svakako da što prije počnu stjecati praksu, još za vrijeme studija“, savjetovao je studentima Vedran Vrabec, poznati Telegramov urednik vijesti i komentator. Vrabec je, kao i ostali gosti, opisao svoje studiranje. Naglasio je kako se na Sjever upisao kao „stariji“ student budući da je prije novinarstva na Sjeveru studirao novinarstvo na Političkim znanostima u Zagrebu. Osvrnuo se i na to kako je najveći problem mladih novinara i studenata novinarstva nezadovoljavanje sintaksi i formi koje se, kako ističe Vrabec, „može popraviti čitanjem knjiga ili vijesti i jednostavnom vježbom“.

Jakov Košćak i Alen Dumić studentima Medijskog dizajna poručili su kako moraju biti što hrabriji i angažiraniji tijekom njihova studiranja i prilikom izrade njihovih radova. Uz to, preporučili su stručnu praksu na barem mjesec dana tijekom studiranja kako bi prikupili što više znanja. Košćak je u šali izjavio kako bi sada promijenio barem pola svog CV-a jer ga je sram onoga što se u njemu nalazi, dok je Dumić istaknuo kako uopće nema CV jer ga nije stigao napraviti, ali mu CV nije ni bio potreban.

Na kraju rasprave uključila se i bivša studentica studija Poslovanje i menadžment Suzana Bernat. Njezine humoristične izjave jako su nasmijale sve prisutne u dvorani, pogotovo izjave o tome kako „ljubav dođe i prođe“. Opisala je i rad u srpskoj podružnici tvrtke u kojoj je zaposlena. Svojim je znanjem i radom uklonila problem koji godinama nije bilo moguće riješiti, a ona je to uspjela za samo pet dana. Studentima je, kao i svi prethodni gosti, preporučila praksu uz studiranje.

izvor slike: Dorotea Karlović