Karijera

Tjedan karijera na Sveučilištu Sjever u Koprivnici održava se u razdoblju od 16. do 17. svibnja. Prvog dana panel rasprava, pod nazivom “Karijera nakon Sjevera”, okupila je bivše studente Sveučilišta Sjever. Podijelili su svoja radna iskustva i prilike u karijeri. Moderator panela bio je televizijski i radijski voditelj, Ivan Vukušić. Gosti panel rasprave, bili su: viša stručna suradnica za Odnose s javnošću i protokol u Varaždinskom županijskom uredu, Martina Konjević Možanić, Hartmannova zaposlenica i studentica diplomskog studija ekonomije ne Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli, Patricija Markač te glavni stručnjak za komunikacijska rješenja Zagrebačke banke, Ivan Glasnović.

U opuštenoj atmosferi gosti su podijelili svoja iskustva i prilike tijekom studiranja na Sveučilištu Sjever i nakon završetka studija te savjetovali studente kako postići što bolje rezultate.

Karijera nakon Sveučilišta Sjever

Martina Konjević Možanić završila je preddiplomski studij Novinarstva na Sveučilištu Sjever i studentica je prve generacije novinara na istom. Nakon toga, studirala je poslijediplomski studij Odnosa s javnošću na Sveučilištu u Varaždinu. Stekla je zvanje magistra odnosa s javnošću. Novinarsku karijeru započela je 2002. godine u Večernjem listu kao vanjska suradnica. Pratila je aktualna događanja na području Varaždinske županije. Kako ona sama kaže, počela je pisati još u vrtiću. Njezina televizijska karijera gradila se na VTV-u, Varaždinskoj televiziji, gdje je radila kao novinarka, voditeljica i urednica. Studiranje na Sjeveru ostalo joj je u dobrom sjećanju. Objasnila je kako tamo nikada nije bila broj na papiru, već osoba s imenom i prezimenom.

“Novinarstvo je predivno zanimanje. To je poziv; vi novinarstvo živite.“, naglasila je Konjević Možanić tijekom panel rasprave.

Istaknula je važnost volontiranja i sudjelovanja u raznim poslovima tijekom studiranja. Tako možemo skupiti nova iskustva i stvoriti nove veze. Naglasila je kako profesori na Sveučilištu Sjever ne pružaju samo teoretsko znanje, već i praktične vještine temeljene na vlastitim iskustvima.

Patricija Markač završila je preddiplomski studij Poslovanja i menadžmenta na Sveučilištu Sjever. Tijekom studiranja radila je upravne poslove u MUP-u u Koprivnici i kao vanjski suradnik AKD-a. Završila je brojne edukacije u beauty industriji i trenutno radi u Hartmannu. Podijelila je svoje iskustvo osobne izgradnju tijekom studiranja. Istaknula je važnost razvoja vještina poput komunikacije. Naglasila je kako je prolazila nekoliko poslova, što joj je donijelo prednost. Svaki novi posao pružio joj je nova znanja i iskustva koja su je oblikovala kao osobu. No, priznala je da ona sa svoje 24 godine još uvijek ne zna što točno želi biti i kako se još uvijek traži.

Tijekom studiranja na Sjeveru bila je aktivna u Studentskom zboru, što joj je pomoglo u stvaranju novih veza i razvijanju komunikacijskih vještina.

“To mi je jedno od ljepših iskustva ovdje na Sveučilištu Sjever. Mi dok smo studenti uvijek smo puni nekih ideja. Imamo svakakve ideje, i one dobre, i one loše, ali i inovativne. Prorektor je uvijek to uvažio, a naš Tomiša uvijek je bio otvorene ruke što se tiče nas. Usmjeravao nas je – je li to dobra ideja ili nije. Uglavnom, stekla sam nove kontakte, što na fakultetu, što mimo njega. Smatram da ako si komunikativan i inovativan, da je Studentski zbor pravo mjesto za tebe”, Markač se radosno  prisjetila svog Studentskog zbora.

Kratko se našalila i poručila studentima da uče financije i računovodstvo jer će ih profesor Ante Rončević svakako dočekati. Također, poručila je studentima da rade studentske poslove. Svakim novim poslom proširujemo svoja poznanstva, što će nam kad-tad dobro doći.

Ivan Glasnović diplomirao je Medijski dizajn na Sveučilištu Sjever. Iza njega stoji zavidna karijera. Trenutno je glavni stručnjak za komunikacijska rješenja u Zagrebačkoj banci. Upravo je tamo kao student započeo svoj put pa se preko Watch Centra i Lidla opet vratio u Zagrebačku banku. Svoje znanje i vještine prezentiranja pokazao je Algebri gdje je godinu dana predavao grafički dizajn. Glasnović, koji je prošao različite pozicije, naglašava kako svako iskustvo doprinosi profesionalnom razvoju. Na panel raspravi istaknuo je važnost rada tijekom studija i suradnje Sveučilišta s realnim sektorom.

“Suradnja Sveučilišta s realnim sektorom bila je ključna u mom karijernom razvoju.”, pohvalio je suradnju Podravke s fakultetom. Upravo je ondje imao priliku iznijeti svoje ideje. Osmislio je novi logo Podravkine međunarodne konferencije ˝Znanje u fokusu˝.

Zaključio je kako možda ipak nekad treba vremena, tijekom kojeg se stvaraju razni kontakti, provode projekti i stječu nova iskustva. Stvari se tako poslože i na kraju bude najbolje za sve.

Završna riječ

Panelisti su primijetili kako poslodavci cijene nove zaposlenike. One koji donose inovativne ideje i entuzijazam. Studentima savjetuju razvijanje dobrih odnosa s kolegama i profesorima. Ostati u kontaktu s njima i nakon završetka studija od iznimne je važnosti. Takvi kontakti mogu biti dragocjeni u budućnosti pružajući podršku i otvarajući nove prilike. Ističu kako je svako iskustvo, bilo to tijekom studija ili u prvim poslovima, važno za osobni i profesionalni razvoj.

Panel rasprava završena je bez dodatnih pitanja, a iz rasprave smo donijeli jasan zaključak. Rad na sebi tijekom studiranja ključan je za pronalaženje načina kojim bi naša karijera procvala. Bivši studenti Sveučilišta Sjever potaknuli su studente da iskoriste sve resurse koji im se nude naglašavajući važnost aktivnog sudjelovanja u izgradnji karijere tijekom studija. “Koliko ulažete u sebe, toliko ćete dobiti od Sveučilišta Sjever.“, poručili su panelisti.