DRUŠTVO

S 81 glasom za, dva protiv i dva suzdržana u Hrvatskom saboru izglasan je zakon o prijenosu osnivačkih prava nad Sveučilištem Sjever na Republiku Hrvatsku.

Time je Sveučilište Sjever postalo osmo javno sveučilište u Hrvatskoj kojemu je osnivač država.

Ekskluzivno za Pressedan donošenje Zakona komentirala je koprivnička gradonačelnica Vesna Želježnjak.

“Za Koprivnicu je ova odluka posebno značajna iz financijskih razloga jer smo do sada za Sveučilište Sjever izdvajali sredstva iz budžeta građana Koprivnice, a od sada će ta izdvajanja ići iz budžeta Republike Hrvatske. Smatram da znanje nema cijenu i nikada mi nije bilo žao  što smo uložili toliko u Sveučilište Sjever, no proračunu grada treba biti novca i za njegove ostale korisnike za koje izdvajamo sredstva.

Mi smo bili uvjereni da će sve ono što smo do sada učinili Vlada prepoznati i da će se ostvariti ono što smo čekali tri i pol godine i zaista zahvaljujem svima koji su u tome sudjelovali, od Vlade na čelu sa Zoranom Milanovićem, Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta gdje bih posebno izdvojila zamjenika ministra Roka Andričevića i naravno Sveučilištu Sjever s rektorom i profesorima. Danas je ovo glasovanje bilo šlag na tortu.”

Sveučilište Sjever u priopćenju je poručilo kako se ovim zakonom ispravlja povjesna nepravda prema sjeveru Hrvatske i otvaraju nove mogućnosti za daljnji razvoj Sveučilišta, gradova koji su ga pokrenuli, ali i regije u cjelini.

“U idućim godinama Sveučilište Sjever postat će, u europskim okvirima relativno malo, ali kvalitetno sveučilište čiji će cilj biti daljnje podizanje kvalitete obrazovanja, otvaranje novih studijskih programa, prije svega u deficitarnim studijskim programima, usmjerenost na jače povezivanje teorije i prakse te suradnju s gospodarstvom, povećanje broja studenata i studentskog standarda te općenito djelovanje za opće dobro regije u kojoj djeluje”, stoji u priopćenju.

Podsjetimo, Sveučilište Sjever nastalo je integracijom Veleučilišta u Varaždinu i koprivničkog Medijskog sveučilišta koja je dovršena 22. siječnja prošle godine.

O prijenosu osnivačkih prava na državu provedena je javna rasprava nakon koje je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta preporučilo donošenje zakona.

U javnoj raspravi o nacrtu prijedloga Zakona pristiglo je 383 očitovanja, od kojih je 381 bilo pozitivno prema prijedlogu Zakona, jedno neutralno, a jedno neispunjeno.

Vlada je na sjednici 7. svibnja prihvatila konačni prijedlog zakona sjednici o prijenosu osnivačkih prava nad Sveučilištem Sjever s gradova Koprivnice i Varaždina na Republiku Hrvatsku i uputila ga u saborsku proceduru.

21. svibnja u Saboru je održana rasprava, a 29. svibnja zastupnici su odlučili da Hrvatska dobije novo javno sveučilište.