ŽIVOT NA SJEVERU

Sve je iznenadila obavijest 13. ožujka o obustavi kontaktne nastave. Iako smo slutili da će se to dogoditi, nadali smo se da neće. Posljednjih tjedana školske klupe zamijenili smo online predavanjima. Mjere zaštite protiv koronavirusa zabranile su sva javna okupljanja i naložila socijalno distanciranje pa se tako i život studenata  promijenio preko noći.

Sveučilište Sjever je svojim studentima omogućilo sve potrebne resurse kako bi nesmetano pohađali nastavu, ali onu virtualnu. Dok su neki oduševljeni što mogu slušati predavanje iz udobnosti svog doma, drugima ipak nedostaje kava s kolegama iz klupe.

Ivana Viljevac, studentica treće godine preddiplomskog studija Poslovanja i menadžmenta na Sjeveru, otkrila nam je kakva su njena iskustva s online nastavom: „Zadovoljna sam s online nastavom. Za sad sve funkcionira kako treba. Profesori su točni, susretljivi i imaju strpljenja za nas koji smo se morali prilagoditi ovakvoj vrsti nastave pošto se do sada još nismo s time susretali. Nema nikakvih poteškoća, sve rješavamo dogovorom i nastava teče kako je i predviđeno.“

Upravo je točnost i susretljivost profesora jedna od najčešćih pohvala nastave u ovim uvjetima gdje nam je bitno da nas usred konferencije na Zoom-u ne izda tehnologija. Kada se takvo što i dogodi profesori sa puno strpljenja objašnjavaju gradivo ispočetka.

Student druge godine Medijskog dizajn, Matej Miotić pohvalio je i domišljatost profesora te ono što je u njegovoj budućoj karijeri vrlo važno, a to je kreativnost. „Iznenadila me organiziranost, kreativnost i domišljatost profesora kod održavanja nastave na daljinu. Nastava za Medijski dizajn doista je odrađena na najbolji mogući način, te su profesori dali sve od sebe kako bi nas zainteresirali za daljnje obavljanje zadaća, te grupnih i samostalnih projekata. Video nastava uspjela je opravdati moja očekivanja. Možemo biti ponosni na organiziranost cijelog sustava u ovim teškim vremenima.“

Njegova kolegica Monika Mohr kao najpozitivniju stranu izdvaja putovanje. S obzirom na to da je svakog dana putovala iz Zagreba za Koprivnicu, kako i sama kaže, kvalitetnije provodi vrijeme koje bi izgubila na putovanje. „Puno više vremena imam za zadatke te mogu reći da se lako dogovaramo. Nastava funkcionira brzo i uspijevam sve odraditi na vrijeme. Uzmimo u obzir koliko sam vremena gubila na putovanje, sada ga provodim puno produktivnije i kvalitetnije.“

Nekima je ipak najdraže pratiti predavanje u pidžami pa je tako studentica druge godine Novinarstva, Maja Župić s nama podijelila zadovoljstvo online nastave. – „Profesori se zaista trude, cijela situacija nam je svima teška, ali mogu reći da korektno odrađuju svoj dio posla. Najbolja stvar u ovome svemu jest to što predavanje mogu pratiti iz vlastitog kreveta u pidžami, nije li svima?“

Nekima ipak nedostaju kolege i međusobno druženje. Predavanja su, kako smo doznali, odlično organizirana, ali laptop i Zoom ili Google Meet nikako ne mogu zamijeniti kavu s prijateljima. Tako nam je Isabell Janjanin, studentica druge godine Novinarstva, otkrila da je to zaista negativna stvar u cijeloj situaciji. – “Imam zaista pozitivno iskustvo što se tiče nastave na daljinu. Profesori se trude biti nam na raspolaganju za sve nejasnoće i svakim danom smo sve uhodaniji u ovakvu vrstu predavanja. Ipak nedostaje druženje s kolegama i poneka kava prije predavanja pa se zaista nadam da ćemo se što prije vratiti u klupe.“

Foto: Lara Popović

Trenutno još nije moguće predvidjeti do kada će ova situacija trajati pa se tako ni povratak u klupe ne očekuje uskoro. Iako smo se preko noći bili prisiljeni prilagoditi novim uvjetima i načinu života, studenti Sveučilišta Sjever i njihovi profesori mogu zaista služiti kao primjer truda i rada u ovakvim otežanim uvjetima, i sa sigurnošću možemo reći da su na razini zadatka.