Info

Studenti treće godine novinarstva Sveučilišta Sjever posjetili su redakciju Antene Zagreb u utorak 4. travnja u sklopu kolegija Zajednički prilog: radio emisija.

Terenska nastava održana u pratnji profesorice Livie Pavletić započela je u 11 sati, kada su studenti imali priliku saznati nešto više o načinu rada na radiju, o organizaciji i dinamici rada od gospođe Andreje Vitasović, urednice informativnog programa Antene Zagreb.

Antena Zagreb je licencirani radio koji radi po principu komercijalnih radijskih postaja sličnih onima u Europi. Antena je najslušaniji radio na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije. Program je utemeljen na popularnoj glazbi, glazbenom miksu i zabavnim spikerima poput Luke Bulića i Milivoja Luleka. Antena emitira lokalne vijesti svakih pola sata, dok su svaki puni sat u programu vijesti iz zemlje i svijeta.

Jutarnja smjena voditelja traje 3 sata, a popodnevna 4. Za jutarnji program bitno je stanje u prometu i najaktualnije vijesti toga dana, dok večernji program češće zahtijeva lagane teme i nešto manje govora u eteru. Svaki radijski voditelj ima stalnog producenta, koji je dobro upoznat s njegovom osobnošću, stilom i interesima, pa prema tome priprema sadržaj za emisiju. Produkcija često priprema sadržaj DJ-ima, a to su kombinacije aktualnih događanja i zabavni sadržaji potkrijepljeni izjavama ili glazbenim podlogama. Glazba je pretežito strana, s obzirom da je ciljana publika u dobnom rasponu od 25 do 44 godine.

Osim programskog sadržaja, saznalo se kako funkcionira objavljivanje putem društvenih mreža gdje su jedni od najpraćenijih hrvatskih medija, kao i neki zgodni detalji vezani uz emitiranje. “Kako je posao na radiju dinamičan, znaju se dogoditi greške u eteru. Tako se jednom umjesto “policijska ophodnja” u eter izreklo “policijska oplodnja”, nakon čega se nismo mogli prestati smijati. No takve greške se u 90 % slučajeva poprate simpatijama.” Na pitanje je li bilo kakvih tužbi zbog pogrešnih informacija, Andrea je rekla: “Nije. Preuzete informacije iz nekog drugog medija uvijek citiramo, no znalo se dogoditi da u studio, primjerice, zbog Milivoja Luleka dođe policija, pa čak i carina.”