Znanost i obrazovanje

PLC+ naziv je radionice koju organiziraju Mirna GaljerMarko Slunjski i Frane Kardum, studenti Fakulteta elektrotehnike i računarstva i članovi organizacije studenata elektrotehnike Europe. Radionica će se održavati od 21. ožujka do 10. lipnja u Zagrebu.

Besplatna stručna radionica PLC+ nudi dodatno teorijsko i praktično znanje o radu s programirljivim logičkim kontrolerima (PLC), što će studentima pomoći u pripremi za rad u stvarnoj okolini. U sam projekt uključeni su Zavod za elektrostrojarstvo i automatizaciju (ZESA), Zavod za automatiku i računalno inženjerstvo (ZARI) Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu i tvrtka Siemens.

Jedan od najboljih studenata FER-a, Marko Slunjski, sudjelovao je na prošlogodišnjoj radionici, a danas je jedan od organizatora. „Ove godine očekujemo oko 150 prijava. Svima savjetujem da se prijave jer će na radionicama moći slušati najbolje profesore na tom području u Hrvatskoj. Iz prve ruke doznat će kako pristupiti stvarnom postrojenju, doći će u kontakt s firmama s njihova područja i time vjerojatno lakše do posla“, navodi Slunjski te dodaje kako je rad u timu s takvim ljudima dodatna motivacija.

U ovogodišnju radionicu, osim zagrebačkog FER-a, uključuju se i fakulteti iz Beograda i Ljubljane.

profilna Cropped (1)

Prvi, teorijski krug radionice u Zagrebu održat će predavači Fakulteta elektrotehnike i računarstva koji će govoriti o temama koje nisu obuhvaćene nastavnim kurikulumom, dok će partneri radionice – inženjeri iz industrije i predavači iz Siemensa – sudionicima pružiti uvid u problematiku rada u industriji te opisati svoje dosadašnje iskustvo. U praktičnom dijelu radionice studenti će primijeniti stečena znanja o rješavanju problemskih zadataka. Ove će godine studenti iskoristiti svoje znanje o procesu proizvodnje piva pa će pomoću PLC-a osmisliti programsko upravljanje zadanom pivovarom.

Tri najuspješnija tima iz prvog kruga natjecanja iz svake zemlje imat će priliku osvojiti glavnu nagradu rješavanjem dodatnog zadatka. Veliko regionalno finale održat će se 10. lipnja u Zagrebu, a najbolji tim iz Hrvatske bit će nagrađen dvotjednom studentskom praksom u Siemensu i stručnim putovanjem u neku od Siemensovih atrakcija. Ukupni pobjednički tim radionice osvaja titulu najboljeg tima u regiji Adria i nagradno putovanje. Svi sudionici dobit će certifikat o sudjelovanju koji će moći priložiti životopisu.

Prijaviti se mogu svi studenti diplomskog studija Fakulteta elektrotehnike i računarstva koji imaju iskustvo rada s PLC-ovima i/ili završen kolegij Praktikum automatizacije. Dozvoljena je i prijava studentima treće godine preddiplomskog studija FER-a koji imaju istaknuta postignuća s PLC-ovima, kao i svima koji se snalaze u radu s PLC-ovima.

Prijave na ovu stručnu radionicu o industrijskoj automatizaciji te naprednoj primjeni i programiranju PLC-ova primaju se do 13. ožujka.