Info

Savez sportskih udruga Sveučilišta Sjever (SSUSS) osnovan je 6. ožujka 2014. godine pod predsjedanjem profesora Nedjeljka Pavleca. SSUSS je u nešto više od godinu dana rada uspio okupiti tri sportske udruge.

Projekt je započeo osnivanjem nogometne udruge za studente i odbojkaške udruge za studentice. S aktivnošću je uskoro krenula i muška odbojkaška sekcija, a studentima je omogućeno treniranje i natjecanje u košarci, stolnom tenisu i šahu.

Osim pokretanja sportskih aktivnosti na matičnom sveučilištu, SSUSS se angažirao i u razvoju studentskog sporta na nacionalnoj razini.

Uspjesi studenata

Studenti okupljeni oko Saveza sportskih udruga Sveučilišta Sjever u protekloj su akademskoj godini Sveučilište predstavljali na sportskim natjecanjima širom Hrvatske, pritom ostvarivši zapažene rezultate.

U svomu prvom nastupu na atletskom prvenstvu, koje je 26. svibnja 2015. u Zagrebu organizirao HASS, studenti sa Sveučilišta Sjever osvojili su ukupno četvrto mjesto, i to sa samo jednim bodom zaostatka za trećeplasiranima i tri boda zaostatka od drugog mjesta. Na prvenstvu se natjecalo deset sportaša sa Sjevera, a najveći pojedinačni uspjeh ostvarili su Mirko Mićuda (treći u bacanju kugle) i Marcel Labaš (treći u utrci na 1 500 metara).

Naslovna

Na sedmomu Studentskom danu sporta, održanom 25. travnja 2015. godine u Zagrebu, sportaši sa Sveučilišta Sjever ostvarili su još zapaženije rezultate. Ženska odbojkaška ekipa i muška futsal-ekipa vratili su se iz Zagreba s osvojenim prvim mjestima. Drugo mjesto zauzeli su košarkaši, i to na turniru u uličnoj košarci.

Uspješna sportska godina okrunjena je nastupom na završnom natjecanju UniSport održanom od 28. do 31. svibnja u Poreču. Sportaši Sveučilišta Sjever natjecali su se u šahu, uličnoj košarci, odbojci na pijesku, tenisu, stolnom tenisu, odbojci i futsalu.

Članstvo u HASS-u

Na 16. redovnoj skupštini Hrvatskoga akademskoga sportskog saveza (HASS), održanoj 30. svibnja 2015. godine u Poreču, Savez sportskih udruga Sveučilišta Sjever primljen je u punopravno članstvo.

Kao glavni razlog za primanje u članstvo HASS-a istaknut je napor da SSUSS u protekloj godini pokrene sportske aktivnosti na tek osnovanom sveučilištu te uspjeh u okupljanju i sportskom aktiviranju velikog broja studenata.

I prije formalnog primanja u krovnu organizaciju studentskog sporta u Republici Hrvatskoj, Savez sportskih udruga Sveučilišta Sjever bio je domaćin pete sjednice Izvršnog odbora HASS-a. Sjednica je održana u varaždinskom centru TTS, a donesen je plan rada za 2015. godinu.

Kako bi se promovirao sveučilišni sport i studentski aktivizam, u Varaždinu je 21. listopada 2014. SSUSS – u suradnji s HASS-om – organizirao Studentski dan sporta. Središnji događaj dana bio je odbojkaški turnir na kojem su nastupile ekipe Sveučilišta Sjever, Međimurskog veleučilišta u Čakovcu i Geotehničkog fakulteta u Varaždinu.

Događaj je, ovaj put međunarodno, ponovo organiziran iduće godine. Tako je 23. svibnja 2015. u sportskoj dvorani Graberje nastupilo pet sveučilišnih odbojkaških selekcija. Iz Hrvatske su sudjelovale ekipe Međimurskog veleučilišta u Čakovcu, Sveučilišta Jurja Dobrile iz Pule i Sveučilišta Sjever, a strani gosti stigli su sa sveučilišta Almamater Europaea u Mariboru i Sveučilišta Pannonia iz mađarske Velike Kaniže.

Predstavnici Sveučilišta Sjever i Saveza sportskih udruga Sveučilišta Sjever sudjelovali su na konferenciji EUSA 2015. u Zagrebu. Kako bi se akademski sport približio studentima, na dvodnevnoj konferenciji održane su radionice. Profesori ostalih europskih sveučilišta upoznati su sa sportskim aktivnostima na Sveučilištu Sjever i pozvani su da sudjeluju na turnirima u organizaciji SSUSS-a.

odbojka na pjesku

Nova sportska sezona na Sveučilištu Sjever

Sportske aktivnost u sklopu SSUSS-a nastavljaju se i u ovoj akademskoj godini. Već su počele prijave za malonogometnu ligu koja će se ponedjeljkom od 19:00 do 23:00 održavati na terenima sportskog centra TTS u Varaždinu.

Okuplja se i futsal-reprezentacija koja će predstavljati sveučilište na nacionalnim studentskim natjecanjima.

Termini su osigurani i za studente u sveučilišnom centru Koprivnica, i to utorkom od 20:30 do 22:00 u dvorani Obrtničke škole Koprivnica.

Na koprivničkomu gradskom bazenu će se, u terminima koji će odgovarati prijavljenim studentima, održavati plivački treninzi.