DRUŠTVO

Udruga Institut za poticanje mladih iz Rijeke (eng. Institute of Youth Power), u ulozi partnera, započinje aktivnu provedbu projekta za mlade poduzetnike „Social BUZZ”.

Projekt uključuje intenzivne aktivnosti i suradnju na razini lokalnih organizacija mladih s ciljem stjecanja ključnih vještina i kompetencija, osobito poduzetničkih, među mladim ljudima u rasponu od 16 do 30 godina iz Hrvatske, Rumunjske, Litve i Turske. Razdoblje provedbe je od 1. veljače 2022. do 31. siječnja 2024. godine.

„Zadovoljstvo nam je najaviti početak projekta Social Buzz, zajedno s našim partnerima iz Litve, Turske i Rumunjske, s ciljem pružanja podrške budućim mladim poduzetnicima. Suradnja s mladima i aktivnosti u društvenom sektoru jedan su od prioriteta programa Erasmus+, ali i jedan od ključnih ciljeva naše organizacije. Ovaj projekt prvi je korak koji nam omogućuje da zajedničkim radom i lokalnim aktivnostima približimo Erasmus+ i ostale mogućnosti kroz metode neformalne edukacije našoj zajednici“, kaže Mateo Papić, predsjednik udruge Institut za poticanje mladih.

Ciljevi najavljenog projekta su poticanje i razvoj poduzetničkih vještina i inicijativa kod mladih, potom smanjenje nezaposlenosti među mladima, osobama s poteškoćama i osoba smanjenih mogućnosti kroz aktivnosti društvenog poduzetništva te obogatiti znanja i razviti vještine osoba s poteškoćama i onih sa smanjenim mogućnostima – to će povećati kvalitetu rada s mladima u lokalnim sredinama.

Tijekom provedbe projekta radit će se u nekoliko smjerova s ciljem ostvarivanja rezultata. Pa će tako „sBUZZ Guide“ predstavljati metodološki okvir za osobe koje rade s mladima koji će im pomagati da razviju svoje vještine i kompetencije u radu s budućim mladim poduzetnicima, osobito onima koji se susreću s određenim preprekama; dok će „Social Business Planning Program“ biti interaktivna online platforma koja će generirati akcijski plan za poslovne ideje mladih; a „Shema društvenog poduzetništva“ će uključivati edukaciju za osobe koje rade s mladima, mentorski program i metodologiju rada, dok će glavni fokus biti na edukaciji poduzetnika.

„Kroz projekt ćemo provesti nekoliko međunarodnih aktivnosti u Litvi, Turskoj, Rumunjskoj i Hrvatskoj. Glavne međunarodne aktivnosti su: edukacija za osobe koje rade s mladima, potom tri međunarodna sastanka, od kojih će jedan biti online te četiri konferencije, svaka za 60 ljudi“, pojašnjava Mateo Papić te dodaje kako se svi zainteresirani za sudjelovanje u projektnim aktivnostima mogu javiti udruzi Institut za poticanje mladih na e-mail adresu info@iyp-croatia.com te putem društvenih mreža Facebook (@iypcroatia) i Instagram (@iyp_cro).

Partneri na projektu su: Active Youth Association iz Litve, European Integration Association iz Turske i Center for the Development of Structural Instruments iz Rumunjske. Projekt je financiran sredstvima Europske Unije kroz program Erasmus+, a vrsta projekta je Key Action 2 – Youth Cooperation Partnerships.

Fotografije: Institut za poticanje mladih