Snajperist: pomalo drugačija priča o američkom heroju
Ratna biografska drama o Chrisu Kyleu, najsmrtonosnijem američkom snajperistu i pripadniku Navy SEAL-a. Moderna filmska scena prepuna je ratnih filmova, što polagano dovodi do zasićenja tim žanrom. Koja je razlika između Snajperista i svih ostalih filmova ratne tematike? Drugačiji pristup ratu te unutarnja borba protagonista.
Snajperist (American Sniper) djelo je slavnog glumca, redatelja i osvajača četiri Oscara, Clinta Eastwooda, poznatog po brojnim vestern filmovima od kojih mu svjetsku slavu donosi Dolarska trilogija (Dollars Trilogy), poznata pod nazivom Čovjek bez imena (Man With No Name). Vrijedi još istaknuti i filmove Nepomirljivi (Unforgiven), Prljavi Harry (Dirty Harry) te Djevojka od milijun dolara (Million Dollar Baby).
Osim legendarnim redateljem, film se diči i zvjezdanom glumačkom postavom koju predvode Bradley Cooper (trilogija The Hangover, Silver Linings Playbook i Guardians of the Galaxy u kojem je dao glas liku Rocketu) kao Chris Kyle, u vojsci znan kao Legenda, te Sienna Miller (The Edge of Love, G.I. Joe: The Rise of Cobra i Foxcatcher) u ulozi njegove žene Taye Renae Kyle. Radnja filma temelji se na autobiografiji Chrisa Kylea, američkog heroja. Odabirom Bradleya Coopera za vodeću ulogu Eastwood nije mogao bolje pogoditi. Uočljiva je fizička sličnost između Coopera i Chrisa Kylea, a način na koji je glumac prenio emotivna stanja lika još više impresionira, odnosno gura film u sasvim različitom pravcu od klasičnog „puškaranja“ koje je prisutno u većini ratnih ekranizacija.
Radnja je prožeta scenama rata i nizom moralno-etičkih odluka glavnog lika. Posljedice rata ostavljaju brojne ožiljke i vidljiva oštećenja na psihičkim dimenzijama lika. Drugi dio radnje vezan je uz odnos glavnog lika sa ženom i djecom. Početak filma stavlja protagonista pred gotov čin. Njegov prst je na okidaču, a pogled preko ciljnika snajperske puške usmjeren je prema ženi i djetetu koji se približavaju američkom ratnom konvoju, noseći rusku granatu. Lik je stavljen pred ultimativni sud; njegova akcija odlučit će o najvećem daru koji je dan ljudima, a to je život. Prije njegove odluke radnja se vraća u prošlost i pokazuje Chrisa Kylea u dječačkoj dobi. U Teksasu je živio s majkom, ocem i mlađim bratom Jeffom. S ocem, kojeg oslovljava s „gospodine“, odlazi u lov, a tada prvi put upotrebljava oružje. Pokazuje se vrlo spretnim i preciznim. Kasnije, kako je rastao, želio je postati jahač rodea, ali život ga je odveo u drugom smjeru; 1998. godine, nakon napada na američke ambasade, Chris se kao veliki domoljub odlučio pridružiti vojsci SAD-a, te je ubrzo postao pripadnik SEAL-a.
Američkim vojnicima su Bog, domovina i obitelj ispred svega, a to je i prikazano u ovom filmu. Chris je zgrožen akcijom Al-Kaide i pun bijesa. Taj dio filma prožet je ljubavlju prema domovini. U rat ide kako bi spasio što više sunarodnjaka i vratio ih kući obiteljima. On je nositelj cijele radnje filma jer se sve vrti oko njegovih odluka i unutarnjih borbi.
U borbi je hladnokrvan i ubija sve koji predstavljaju prijetnju njegovim sunarodnjacima, a kod kuće se bori s ratnim događanjima i nastoji se približiti obitelji. Tu na scenu stupa njegova žena Taya Kayle. Sienna Miller odradila je solidan posao u ulozi žene slavnog snajperista, no ostala je u sjeni Bradleya Coopera. Chris se iz rata kući svaki put vraća sve više izmijenjen, što ona primjećuje, no ne odustaje od njihova braka. Pokušava ga vratiti iz užasa koji proživljava na bojnom polju te približiti normali svakodnevnog života. Ona je i glavni razlog zbog kojeg se snajperist uspijeva nositi s demonima koji ga progone. Scene u kojima je kod kuće prikazuju promjene u ponašanju i utjecaju koji rat ostavlja na ljudsku psihu.
Rat je sam po sebi djelo užasa i uništenja, a oni koji ga vide, osjete i prožive mijenjaju se i zatvaraju u svoju čahuru. Razumjeti ih mogu samo oni koji prođu isto to. Takav dojam ostavlja prezentacija Bradleya Coopera u filmu Snajperist. Kod kuće ima ženu i djecu – ima obitelj, toplinu doma i ljubav najbližih, ali rat i patriotizam jači su od svega i konstantno ga vuku nazad na bojišnicu. Takvi prikazi borbe glavnog protagonista sa samim sobom ovaj film čine izričito drugačijim od ostalih istog žanra. Chris Kayle je filmu interpretiran kao primjer klasičnog američkog stereotipa. Veliki ratni heroj kojem su na prvom mjestu Bog, ljubav prema domovini te obitelj. Te tri vrijednosti nalaze se ispred svega i on je za njih voljan izgubiti život. Kako radnja odmiče, Chris iza ciljnika postaje hladnokrvniji te udaljeniji od obitelji. Opsjednut idejom da spasi što više američkih vojnika te da ubije protivničkog snajperista, dolazi do krajnjih granica svojeg bića, što najviše dolazi do izražaja kad se vrati kući. Uvjeren je da svojim postupcima čini dobro u Božjim očima, a to mu daje snagu da nastavi dalje, te se ograđuje od savjesti koja ga proganja zbog hladnokrvnih smaknuća.
Zašto pogledati ili ne pogledati film? Pozitivne strane filma su drugačiji pristup ratnoj tematici u kojoj glavna tema nije sam rat, već pozadina ratnih zbivanja. Pritom se misli na odnos između glavnog lika i njegove obitelji, tj. žene, te borba koju vodi u sebi. Još jedan razlog zbog kojeg biste trebali pogledati film je kvalitetna interpretacija glumca Bradleya Coopera. U potpunosti se unio u lik, posvetivši pozornost unutarnjim stanjima kroz koja prolazi u ulozi Chrisa Kaylea. Stoga ne čudi i nominacija za Oscara za najbolju vodeću mušku ulogu.
Jedina zamjerka filmu je pretjerano isticanje privrženosti domovini, no to je motiv koji je prisutan u većini američkih ratnih filmova. Kada se film sagleda u potpunosti, vidi se proizvod klasične američke vizije rata, ali s ponešto drugačijim pristupom s glavnim likom i svim njegovim stanjem u glavnom fokusu – a ne činom rata. Takav način snimanja i prikazivanja u potpunosti opravdava nominacija za najprestižniju filmsku nagradu Oscar u kategoriji najboljeg filma.