Niko Kranjčar

Niko Kranjčar, bivši hrvatski nogometni reprezentativac, danas je gostovao na Sveučilištu Sjever u sklopu Conect Week-a, promocijom svoje knjige „Cico – tak imam te rad“.  Na promociji su prisustovali Žarko Ivković, urednik i zamjenik glavnog urednika Večernjeg lista te autori knjige Mladen Miletić i Tomislav Dasović. Moderatori su bili naši profesori Ivona Čulo i Krešimir Lacković.

Niko Kranjčar
Foto: Lara Sekulić

Promocija je izazvala velik interes publike. Razgovrali smo s Nikom Kranjčarom o  ljubavi prema nogometu i njegovoj karijeri.

Kako se pojavila ljubav prema nogometu?

Išao sam na treninge s tatom, s 4 -5 godina, i tamo sam vidio nogometu loptu i napucavao ju cijele dane. Trener koji je vodio omladinsku školu rekao je tati: ,,Bolje da  trenira tu s nama, nego da vama  smeta.“

Koji je vaš najdraži trenutak u nogometnoj karijeri?

Najbanalnije zvuči ono: ,,svaki put kad sam igrao za reprezentaciju“, ali to je stvarno tako. Bilo je stvarno lijepih trenutaka, svako osvajanje prvenstva je predivan trenutak, svaki put kad zabiješ gol je lijep trenutak. Sport, kao takav, ima jako puno lijepih, ali i jako puno teških trenutaka. Smatram da je bitno da, svatko ko se planira baviti sportom, to zna. Puno je više ovih teških dana i odricanja nego onih lijepih.

Koji vam je najteži trenutak u nogometnoj karijeri?

Nogometno rezultatski je bio sa Hrvatskom reprezentacijom kada smo na penale izgubili protiv Turske u četvrtfinalu Europskog prvenstva 2008. godine. U svakodnevici – kada sumnjaš u sebe, kada ne igraš dobo i kada te javnost kritizita. Ima jako puno stvari o kojima moraš puno razmišljati i biti imun na njih.

Budući da ste pomoćni trener, koji su vaši ciljevi i ambicije u trenerskoj karijeri?

Zasad se još uvijek školujem. Prvo završavam licencu i tek onda ću imat papir da mogu vodit sve klubove i reprezentacije na svijetu. Nisam još 100% siguran da želim ići u tom smjeru. Ostavljam sva vrata otvorena. Kolko god mi je nogomet dao i kolko god sam ja njemu dao, još uvijek razmišljam: ,,Dal` smo si nekaj dužni?“

Za kraj, imate li neki hobi?

Jooj, da, al uglavnom je povezan sa sportom. Jako volim igrat tenis i nogomet s prijateljima. Kao hobi, isto govorim šetnja šumom sa psom.

Nakon promocije, Niko Kranjčar družio se s posjetiteljima i studentima te potpisivao knjige.

Foto: Ema Končić