DRUŠTVO

Rodna ravnopravnost nije samo socijalno pitanje već je bitna za razvoj čitavog društva.  Ravnopravnost je važna za proces uključivanja rodnih aspekata u sve razvojne politike, strategije, projekte i programe vezane za rodnu ravnopravnost.

Na nama je da jasno pokažemo važnost ravnopravnosti te kako doprinijeti rješavanju problema, a da pritom korist od toga imaju podjednako muškarci i žene. Podjednaka zastupljenost i uključenost oba spola u različitim područjima odlučivanja počevši od političkog, poslovnog pa sve do privatnog, trebala bi sadržavati ključne elemente za uspostavljanje ravnopravnosti žena i muškaraca u političkom i javnom odlučivanju te obiteljskoj zajednici.

U djetinjstvu, žene i muškarci putem odrastanja, odnosno kroz formiranje i primjenu obiteljskih obrazaca uče različita ponašanja vezana uz rod. Time usvajaju svoju rodnu ulogu. Koja su to ponašanja i osobine prikladne za koji rod razlikuje se od društva do društva, ono što se u jednom društvu smatra tipično muškim ili ženskim ne mora se takvim smatrati i u nekom drugom društvu. U različitim društvima vrednuju se određena ponašanja, čime se određuje i koja će se ponašanja razvijati i učiti tijekom odrastanja. Većina društava se slaže u tome što je „tipično muško“, a što „tipično žensko“ ponašanje.

Ako pogledamo kroz povijest ženina osnovna funkcija bila je rađanje i odgajanje djece te vođenje domaćinstva, dok je muškarac bio zadužen za uzdržavanje obitelji. Takva je podjela dužnosti nekada bila nužna za preživljavanje čitave zajednice pa je bilo potrebno da se razvijaju osobine koje će im omogućiti uspješno obavljanje tih dužnosti. Zbog toga su se djevojčice odgajale da budu brižljive, savjesne i poslušne, a dječaci da budu dominantni, asertivni, samopouzdani i da teže postignuću. Danas, u izmijenjenim ekonomskim uvjetima, takva podjela nije više korisna budući da oba spola mogu pridonositi radom neovisno o vlastitoj fizičkoj snazi. Unatoč tomu, u društvu i dalje postoji stereotipno gledanje na rodne uloge što rezultira drugačijim obrascima odgoja dječaka i djevojčica

Kako se razvijaju rodne uloge?

Usvajanje rodnih uloga započinje od samoga rođenja djeteta kupovinom različite odjeće i igračaka. Tako se dječacima, najčešće, kupuju automobili, sportska oprema i mehanička igračke, a djevojčicama lutke, odjeća za lutke, kuće za lutke ili pribor za kuhanje ili uljepšavanje. Roditelji se različito ponašaju prema kćerima i sinovima. Snažan utjecaj na djecu i mlade imaju mediji. Reklamama se djeci (i roditeljima) sugerira koje su to igračke prikladne za dječake, a koje za djevojčice, što kasnije ima utjecaj na djetetov odabir. Nadalje, mediji još uvijek vrlo stereotipno oslikavaju rodne uloge u serijama i filmovima, ali i glazbenim spotovima i časopisima u kojima se poseban naglasak stavlja na seksipilan izgled žena. U reklamama žene se prikazuju relativno mladima, uglavnom su prikazane u privatnom životu ili oskudno odjevene, a takvo reklamiranje šalje mladima iskrivljenu sliku o ženama i muškarcima u društvu.

Ako sve to uzmemo u obzir, dolazimo do činjenice da od ravnopravnog učešća žena i muškaraca u svim aspektima razvoja i društva korist ćemo imati kao cjelina. Također, pažnja posvećena rodnoj ravnopravnosti poboljšati će osobni život žena i muškaraca.

?>