Studenti

Od četvrtka 23. do nedjelje 27. svibnja u Splitu, svoja znanja, vještine, ali i probleme održavanja studentskih radija, razmjenjivali su Radio Student iz Zagreba, Radio Sova iz Rijeke, Radio UNIOS iz Osijeka, UNIDU radio iz Dubrovnika, Radio Študent iz Ljubljane, Radio Krš iz Podgorice, Radio X-ica iz Pule, radio FLUX i FPN produkcija iz Srbije, radio Student FM 92.9  iz Skopja te naš Pressedan kojega su predstavljale studentice novinarstva Ana Markuš i Karla Jelić.

U prostorijama splitskog FESBa, održalo se službeno otvorenje 16. „Hear me“ međunarodnog seminara studentskih radija. Riječ dobrodošlice iskazali su rektor Sveučilišta u Splitu, prof. dr. sc. Dragan Ljutić, dekan FESBa, dr.sc. Sven Gotovac te glavni tehničar Radio Kampusa i jedan od organizatora ovogodišnjeg seminara, Frane Mihalj.

Otvorenje i uvodna riječ osnivača “Hear Me”: Tea Barač i Frane Mihalj.

Nakon otvorenja, održano je predavanje prof. dr.sc. Marije Boban, pročelnice na Pravnom fakultetu u Splitu. Tema predavanja je bila „Primjena General Data Protection Regulation (GDPR) uredbe u medijima“. Objasnila je kako GDPR utječe na novinare svih medija, ali i na svaku osobu privatno.

Predavanje prof. dr. sc. Marija Boban pod temom: ‘Primjena General Data Protection Regulation (GDPR) uredbe u medijima’

Nakon predavanja, održana je emisija u prostorima radija Kampus gdje su svi predstavnici imali priliku govoriti o svojim radijima te su nas tako upoznali sa svojim radom.

Predstavnice Radija Pressedan – Karla Jelić i Ana Markuš

„Evo danas-jutros, kada otvorite portale, glavna je vijest da je dvoje ljudi dobilo ospice u Solinu i da su hospitalizirani. Ta vijest ništa osobno nama neće značiti, ali ako se prezentira opet u kontekstu promoviranja cijepljenja ili nekakvih drugih ponašanja koje mogu utjecati na prevenciju bolesti, mogu imati neki pozitivan učinak na čovjeka.“

Ovako je prof. dr. sc. Ina Reić-Ercegovac, psihologinja s Filozofskog fakulteta u Splitu, na svom predavanju pod temom „Utjecaj negativnih vijesti na čovjeka“, objasnila kojim pristupom pisanja i stvaranja vijesti možemo smanjiti ogromnu količinu negativnosti koja se svakodnevno nalazi u medijima.

Održana je i panel rasprava „Sloboda medija u Hrvatskoj i regiji“ u kojoj su sudjelovali dvoje novinara, Vladimir Matijanić (Index.hr, Feral Tribune) i Mate Prlić (Dalmatinski portal) te je time završen služeni program 16. „Hear Me“ konferencije studentskih radija, a svi sudionici su dobili zahvalnicu. U slobodno vrijeme, organizirano je obilaženje Splita uz vodiča, ali i zajednička druženja i upoznavanja sa sudionicima konferencije.

Radio Sova Rijeka, Radio Flux Beograd i Radio Kampus Split)

foto: Radio Kampus, Karla Jelić, Ana Markuš