SVEUČILIŠTE SJEVER

U koprivničkoj Galeriji Mijo Kovačić 29. studenoga 2022. godine održano je predstavljanje knjige profesora Željka Krušelja „Podobnost, represija, oskudica, uzlet, bunt“ – Koprivnica u socijalističkom razdoblju u očima lokalnih medija (1945. – 1990.)

Knjigu je predstavio, sada umirovljeni, dugogodišnji ravnatelj Muzeja grada Koprivnice Marijan Špoljar, član suradnik HAZU-a prof. dr. sc. Hrvoje Petrić s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu i autor doc. dr. sc. Željko Krušelj sa Sveučilišta Sjever. Događaj je moderirao dr. sc. Robert Čimin, ravnatelj Muzeja grada Koprivnice, dok je recenzent knjige profesor Sjevera dr. sc. Dejan Pernjak.

Što li sve možete pronaći?

Povijesna građa lokalnih glasila (Glas Podravine i Prigorja, Koprivnički tjednik ) te istraživanje arhivske građe političkih, izvršnih i sudskih tijela s područja Koprivnice čine temelj nove knjige profesora Krušelja. U knjizi su dokumentirani uvjeti i načini života i rada građana Koprivnice i okolice koji govore o skromnom životu, protkanom neimaštinom i siromaštvom, represiji i porastu utjecaja ideologije na društvo.

Analizirani su i uvjeti tadašnjeg školstva, ugostiteljstva, zdravstvenih i socijalnih ustanova, komunalne službe i sličnih područja te stupanj razvijenosti kulture i sporta, kao jednih od pokazatelja tadašnje društvene klime.

U knjizi možete pročitati i priču koju pričaju lokalni tiskani mediji o razvoju prehrambene kompanije Podravka, društvenom buntu, Šoderici i njezinoj turističkoj važnosti te brojne druge važne lokalne priče, dok vizualnu priču u prvih sedam poglavlja grade bogate arhivske fotografija Ive Čičina Mašanskera, akademika Dragutina Feletara i Muzeja grada Koprivnice.

Fotografije: Hrvoje Ružić i Dejan Pernjak