Prizor za pamćenje: devet tisuća trkača trčalo za one koji ne mogu
Prvi svibanjski vikend od 2014. godine rezerviran je za Wings for Life World Run utrku kojom se prikupljaju sredstva za klinička i znanstvena istraživanja ozljeda leđne moždine. Utrka se održava diljem svijeta, a hrvatski domaćin Zadar je ove godine ispunio sva očekivanja s prijavljenih devet tisuća trkača. U nedjelju, 5. svibnja 2019. godine, u 13 sati, trčalo se za one koji ne mogu.
Od prijavljenih devet tisuća, najviše su trčali Zagrepčani i Riječani, a broj trkača u invalidskim kolicima kao i stranih trkača također je porastao. Najstariji trkači imali su 83 i 87 godina, a najmlađi 16. Ovo je utrka koju svi završavaju i u kojoj poredak nije bitan.
Za sudionike utrka završava u trenutku kada ih ulovi Catcher car, presretačko vozilo koje s „lovom“ započinje trideset minuta nakon trkača, a postepeno ubrzava sve dok posljednji trkač nije zaustavljen i proglašen pobjednikom utrke. Ove nedjelje utrka je završila u 17 sati, a vodećim trkačima u zadarskoj utrci proglašeni su Robert Radojković s pretrčanih 64,37 kilometara, i Ines Jozić s prijeđenih 48,70 kilometara.
Utrka koja mijenja život
Zahvaljujući prikupljenim sredstvima i modernim istraživanjima jučer se trkačima u švicarskom Zugu pridružio David Mzee koji je nakon devet godina paralize samostalno prešao prvih nekoliko metara preko startne linije. Uz Mzeea, zbog zaklade je još dvoje pacijenata uspjelo prohodati uz električnu simulaciju.
Zaklada od početka podupire istraživanja švicarskog tima pod vodstvom profesora Grégoire Courtine i Jocelyne Bloch koji su osmislili metodu terapijskog liječenja pod nazivom STIMO. Metoda se temelji na implantatu koji odašilje električne impulse leđnoj moždini i potiče mišićnu aktivnost u nogama.
Ova utrka, ali i svi trkači poruka su za milijune ljudi koji ne mogu hodati, ali i dokaz svima koliko su nevjerojatnu stvar napravili. Wings for Life World Run globalna je utrka koja ljudima doista mijenja život.