PRIČA O NASTANKU POKEMON VIDEOIGARA- Kako su borbe kukaca dovele do franšize vrijedne 95 milijardi dolara
Pokemoni su rad male grupe ljudi, prijatelja koji su u Pokemone pretočili svu svoju ljubav i godinama radili na tome da ih usavrše. Radili su i onda kada su im svi govorili da se ne isplati. Rezultat ih je sve šokirao.
U ruralnim regijama Japana, u vrijeme kada nije bilo moderne tehnologije i načina zabave koje nam ona pruža, jedan od najčešćih hobija djece bio je lov na kukce. Neki su ih samo lovili i vraćali natrag u prirodu, a neki su ih skupljali. Ako se radilo o tvrdokrilcima, znali su ih koristiti za borbu na način da stave 2 kukca na uski panj ili sličnu površinu s pravilom da gubi onaj koji prvi padne. Godine 1970. i neke, jedan je dječak pomislio kako bi bilo lijepo podijeliti taj hobi s djecom iz grada. Dječakovo ime je Satoshi Tajiri.
Od tada je prošlo petnaest godina i Tajiri nije entomolog za kojega je mislio da će biti kad odraste, ali svejedno radi ono što voli. Zajedno s prijateljem i ilustratorom Kenom Sugimorijem vodi gaming časopis po imenu Game Freak. Arkadne igre njegova su druga velika ljubav. Nakon nekog vremena pisanja o tuđim igrama pomisli kako bi mogao izrađivati vlastite. Tako i bude. Osniva tvrtku koja preuzima ime časopisa te nastaju Yoshi (Nintendo), Magical Taluluto (SEGA) i još nekoliko igara. Tada se prisjeti svoga dječačkog sna…kako bi bilo lijepo podijeliti taj hobi s djecom iz grada…i rađa se ideja o Pokemonima.
PUT DO USPJEHA NIJE BIO LAK
Kada su svoju ideju predstavili Nintendu, ovi ih nisu baš razumjeli, ali su im odlučili dati priliku na temelju uspjeha prethodnih igara. Jedini koji je vidio stvarni potencijal u Tajirijevoj ideji je Shigeru Miyamoto (poznat po Super Mariju i Zeldi) koji postaje njegov mentor. Međutim, čak i s Miyamotovom podrškom, izrada Pokemona baš i nije išla po planu. Cijela se priča odužila, tvrtka je zapala u financijske probleme, morali su otpustiti pola ekipe…sve se činilo da će ih Pokemoni uništiti. Kada je, 6 godina kasnije, igra (napokon) bila u svojoj završnoj fazi, vjera u njih bila je manja nego ikada jer se zbog pojave PlayStationa počeo gubiti interes za Game Boy. Ipak, nisu se predali. Pokemon Red i Green u prodaju su ušli u veljači 1996. godine u Japanu, te nešto kasnije kao Red i Blue u ostatku svijeta.
POKEMONI DANAS
Pokemoni su rad male grupe ljudi, prijatelja koji su u tvrtku dolazili i odlazili kad su htjeli, a često i prespavali u pokušaju da odrade više posla no što je to fizički moguće za tako mali tim. U Pokemone su pretočili svu svoju ljubav i godinama radili na tome da ih usavrše. Radili su i onda kada su im svi govorili da se ne isplati. Rezultat ih je sve šokirao. U prvih 6 mjeseci od izlaska igre ostvarili su zaradu od 60 milijuna dolara. Igre su se proširile na anime, mangu i TCG. Nastala je sveopća Pokemanija. Ni dvadeset godina kasnije Pokemoni nisu zaboravljeni, iako se situacija smirila u odnosu na prvotnu zaluđenost…sve do 2016. godine kada je Pokemon GO natjerao milijune i milijune ljudi da izađu na ulice u pokušaju da ih sakupe sve. Danas Pokemoni čine najuspješniju medijsku franšizu čija se vrijednost procjenjuje na 95 milijardi dolara.