Hrvatska

Masovno iseljenje mladih iz Republike Hrvatske postalo je svakodnevnica. Najveći dio iseljenika odselio je u Njemačku. Osim Njemačke mladi odlaze i u Austriju, Nizozemsku, Veliku Britaniju, Irsku te skandinavske zemlje. Mladi, obrazovani ljudi u Republici Hrvatskoj se susreću s velikom nezaposlenošću te je to jedan od ključnih razloga za iseljenje u inozemstvo.

Moj sugovornik je 20-godišnji mladić koji je kao i većina hrvatskog stanovništva bolji život potražio u Njemačkoj. Identitet ne želi otkriti, no s nama želi podijeliti kako je izgledao život u Hrvatskoj te kako njegov život izgleda danas 1080 kilometara od domovine.

Život u Hrvatskoj

Prije nego li se odselio u Njemačku živio je u Slavoniji. Srednju školu završio je 2018. godine, no prije završetka srednjoškolskog obrazovanja već je bio zaposlen. Na moj upit koji posao je radio prije završetka srednje škole, odgovorio je: „Sa 16 godina radio sam preko učeničkog servisa kao konobar u selu u kojemu sam tada živio.“ Upitala sam ga je li mu bilo teško raditi i istovremeno pohađati školu, on odgovara: „Nije mi bilo teško, imao sam volju za oboje.“

Nadalje otkriva da se želio osamostaliti te se je navršivši 18 godina odselio od roditelja i započeo život odraslih. Odmah sam ga upitala kako su njegovi roditelji reagirali na njegovu odluku o preseljenju, na što odgovara: „Bili su šokirani i pokušavali su me odvratiti od te odluke, no ja nisam odustao. Želio sam se osamostaliti i živjeti sam.“

„Život samca u Hrvatskoj je previše skup“

Ono što me zaista zanimalo jest kako je izgledao život 18-godišnjaka koji je sam plaćao stanarinu, režije, gorivo, hranu i dr.? Na postavljeno pitanje odgovara: „Bilo je teško,  sve što sam si želio priuštiti morao sam dobro promisliti imam li dovoljno novca za sve. Ponekad sam radio i 14 sati dnevno, nakon srednje škole zaposlio sam se u struci, a vikendima sam konobario kako bih imao dovoljno novca za sve troškove.“ Nakon što sam saznala kako je njegov život samca izgledao u Hrvatskoj upitala sam ga kada je i zašto odlučio odseliti se u Njemačku „U jesen 2020. godine shvatio sam da više ne mogu raditi toliko, odustao sam od životinja koje sam volio te sam i njih prodao, život samca u Hrvatskoj je previše skup.“ Kaže kako je tada donio konačnu odluku o iseljenju.

Novi početak u Njemačkoj

„Svaki početak je težak, došao  sam u novu okolinu gdje nikoga nisam poznavao niti razumio.“ Zaposlio se u struci, upoznao nekoliko novih prijatelja i odlučio ostati. Kaže mi da mu je ovdje bolje, no nedostaje mu obitelj. Govori da je zadovoljan s poslom i radnim vremenom te da vikendom ne radi, no ako želi može raditi subotom. Na kraju razgovora sam ga upitala planira se vratiti u domovinu na što mi odgovara: „Možda, jednog dana.“

Promjena i prilagodba

Sugovornik ističe: „Preseljenje u inozemstvo je velika prilagodba na sve što vas ondje čeka. Bitno je ostati ustrajan i ne odustajati.“ Kaže kako većina mladih u Njemačkoj često započinje samostalan život te da ih roditelji u tome podupiru. Našalio se kako njemu to u Hrvatskoj nije pošlo za rukom, no sada je sretan i s nekoliko briga manje.

foto: Pixabay

?>