DRUŠTVO

Dobri dokumentarni filmovi na hrvatskim nacionalnim televizijama češće su iznimka nego pravilo. Ipak, ponekad se potkrade i nešto vrijedno pažnje gledatelja. Takav je primjer britanski dokumentarac Ranili su je dok je išla u školu, istinita priča o mladoj Pakistanki Malali Yousafzai koja je samo htjela svoja osnovna ljudska prava, ali očito na krivom mjestu i u krivo vrijeme.Priču nam donosi BBC-eva novinarka Mishal Husain, podrijetlom Pakistanka, koja odlazi u rodnu zemlju kako bi otkrila što se zapravo dogodilo djevojčici čiji su događaji šokirali svijet te kakav je suživot  u islamskoj republici. Malala Yousafzai je normalna djevojčica iz pokrajine Swat na sjeverozapadu Pakisatana koja je, kao i ostala djeca u toj zemlji, pohađala školu i pokušavala živjeti u skladu s događajima u državi. Tada kao jedanaestogodišnjakinja, pisala je tajni dnevnik pod pseudonimom Gul Makai  u kojem je opisivala svakodnevni život pod talibanskom vlašću.  Tekstovi su prikazivali patnju i tugu te jasno neprijateljstvo i teror koji su provodili talibani nad lokalnim stanovništvom.

Kada su neprijatelji zauzeli njezin grad, zatvorili su i uništavali škole za djevojčice čemu se Malala najviše protivila. BBC je njezine tekstove objavio, a nakon toga je uslijedio događaj koji ju je obilježio. Devetog listopada 2012. godine Malala se sa svojim školskim kolegicama autobusom vraćala kući iz škole u Mingori. Vozilo se u jednom trenutku zaustavilo i djevojčice su ugledale naoružane talibane koji su im naredili da kažu koja je od njih Malala. Djevojčice su se pogledale i ubojice su shvatili koja je njihova meta te su je upucali u glavu i vrat, pritom ranivši i ostale djevojčice. Malala je hitno prebačena u bolnicu, a svoje liječenje je nastavila u Engleskoj otkuda i danas promiče pravo djevojčica na obrazovanje. Pakistanski talibani priznali su odgovornost za svoja djela bez imalo osjećaja krivnje jer su smatrali da su ispravno postupili koristeći argument kako je djevojčica promicala sekularizaciju.

Ono zbog čega je Malala postala poznata javnosti nije atentat na nju, već njezina hrabrost, odlučnost i odvažnost u borbi protiv nepravde i terora. Nezamislivo je da u bilo kojoj državi svijeta djevojčica može stradati zbog toga što želi steći obrazovanje. Zahvaljujući Malali, pakistanske vlasti odlučile su ojačati status žena u Pakistanu te tako poboljšati njihova prava u zemlji. Pakistan je država u kojoj pet milijuna djece ne pohađa osnovne škole od kojih su 3 milijuna djevojčice. Vlada u obrazovanje  ulaže svega 2, 5 posto bruto nacionalnog dohotka čime postiže najnižu stopu na svijetu. Zbog nestabilne političke, ali i gospodarske situacije pakistanska djeca su primorena raditi razne poslove kako bi pripomogli obiteljskom budžetu. Tako nas u filmu novinarka Mishal upoznaje sa skupinom djece koja se svaki dan, nakon napornog posla, susreću u parku te zahvaljujući volonterima uspijevaju dobiti dašak obrazovanja. Kao što je i Malala rekla: Ne smeta mi ako moram sjediti na podu u školi. Sve što želim je obrazovanje. Uzmimo naše knjige i naše olovke. Oni su naše najmoćnije oružje. Jedno dijete, jedan učitelj, jedna knjiga i jedna olovka može promijeniti svijet. Obrazovanje je jedino riješenje. Obrazovanje prvo.

Gostujući u jednoj emisiji, voditelj je upitao Malalu kako komentira činjenicu da je talibani žele mrtvu? Ona je odgovorila: Mislila sam da će taliban doći i jednostavno me ubiti. Ali onda sam pomislila: Malala, što da on zaista dođe? Odgovorila sam: ‘Malala, uzmi cipelu i udari ga njom’. No onda sam rekla: ‘Ako udariš talibana svojom cipelom, onda neće biti razlike između tebe i talibana. Ne smiješ biti okrutna prema drugima jer se s drugima trebaš boriti samo mirom i dijalogom, kroz obrazovanje’. Rekla sam sebi da ću mu kazati koliko je važno obrazovanje te da obrazovanje želim i njegovoj djeci. Nakon toga može sa mnom učiniti što god želi.

Malala je primila razna odličja te je ove godine sa svojih 17 godina osvojila Nobelovu nagradu za mir što je ujedno čini i najmlađom dobitnicom prestižne nagrade. U raznim intervjuima na pitanje što želi postati kada odraste, Malala odgovara jednostavno. Želi studirati pravo i postati političarka. Sanjala sam o zemlji u kojoj će gospodariti obrazovanje, istaknula je jednom prilikom. Malalna pozitivnost, želja da promijeni svijet nabolje i spremnost da oprosti onima koji su joj pokušali oduzeti ne samo pravo na obrazovanje, nego i pravo na život, svjedoče o tome da je ona simbol istinske pobjede dobra nad zlom. Dokumentarni film o njezinoj priči zato će malo koga ostaviti ravnodušnim. Malala je djevojčica koja spada u skupinu humanitaraca koji su ovaj svijet učinili boljim i ljepšim mjestom. Ona je dokaz da se životne prepreke mogu pobijediti ako se borimo za pravedan cilj.

?>