DRUŠTVO

Pressgled tjedna, nova je rubrika u kojoj ćemo vam donositi tjedni pregled vijesti koje su obilježile tjedan. Iza nas je tjedan koji je obilježila nova drama u Dumovcu, početak cijepljenja protiv korone, ali i briljantan uspjeh rukometašica na Europsko prvenstvu.

Dumovec nije u stanju brinuti za svoje štićenike, a Prijatelji ponovno kreću u jedinstveni projekt

U nedjeljnom izdanju Jutarnjeg lista odjeknula je još jedna vijest o katastrofalnom stanju u zagrebačkom skloništu za životinje Dumovec. Nekolicina volontera i bivših volontera progovorila je javno o stvarnom stanju u skloništu za životinje. Iako se priča o skloništu godinama rasteže po medijima i građani su bili svjesni propusta u istome, kako to biva u Hrvatskoj, reakcije nije bilo. Na vidjelo je isplivala priča o tome da se pse izgladnjuje i kažnjava ih se miniwashem. Da bi stvar bila još gora, životinje nemaju adekvatnu veterinarsku skrb, a ako ju i dobiju, štedi se na anastezijama i lijekovima protiv bolova. Veterinar “Mesar“ poznat je i po tome da nekad životinji uopće ne daje anasteziju nego operaciju izvodi na živo. Volonteri tvrde i da se životinje eutaniziraju bez razloga. Voditeljica Tatjana Zajec tvrdi da to također nije istina, ali priznaje da se životinje ponekad eutaniziraju. Azil Prijatelji Čakovec bio je jedan od prvih no kill azila u Hrvatskoj, a ovaj su tjedan i objavili da ponovno kreću u kastraciju pasa iz Romskih naselja. Čakovečki azil prvi je koji je krenuo u projekt masovne kastracije životinja koje se nakon operacije i udomljuju se. U projekt se je krenulo 2018. godine, psi su kastrirani, cijepljeni i čipirani, te ih je većina udomljena. Također su životinje uredno zbrinute, štenci dobivaju i kuhani obrok, a gradi se i hangar u kojemu bi boravili psi da ih se zaštiti od raznih vremenskih utjecaja.

Protiv korone – William Shakespeare

Početak tjedna obilježile su pozitivne vijesti u borbi protiv korona virusa. U Velikoj Britaniji započelo je cijepljenje protiv korone. Osim bake koja je rekla da joj je ovo najljepši uranjeni rođendanski poklon, protiv korone cijepio se je i William Shakespeare koji je zbog svojeg imena postao hit u medijima i sinonim za početak cijepljenja. Veliki otpor prema cjepivu javio se je u brojnim zemljama, a pokazalo se je da su ljudi bili u pravu. Pojavile su se razne alergijske reakcije na Pfeizerovo cjepivo, a nakon ruskog cjepiva dva mjeseca ne smije se piti alkohol. Velika Britanija prva zapadna zemlja koja je krenula u masovno cijepljenje građana, a takav potez najavio je SAD. Vlasti pozdravljaju ideju cijepljenja neispitanim, brzinski osmišljenim cjepivom i nadaju se da će to pomoći pri zaustavljanju ove pandemije koja je oslabila i stanovništvo i gospodarstvo.

Hrvatska senzacija u Danskoj

Foto: Pixabay

Siječanj je rezerviran za rukomet. Svijet je u euforiji, televizije se bore za prenose utakmica, ljudi ushićeno prate televizijski program. Riječ je o rukometu. Ipak, kad je u pitanje ženska rukometna reprezentacija, slika je nešto drugačija. Nema prijenosa utakmica, za njih znaju samo bližnji od rukometašica te neki lokalni medij poprati prvenstvo. Trenutno je u tijeku Europsko žensko rukometno prvenstvo u Danskoj. Prijenosa na velikim televizijskim kućama nema, a djevojke briljiraju na utakmicama. Tek nakon što su Šoštarićeve izabranice zgazile sve pred sobom i došle pred završnicu Eura, HRT je najavio da će pokušati otkupiti prava na prijenos utakmica. Djevojke su rušile sve pred sobom i postale jedne od najvećih favoritkinja ovogodišnjeg prvenstva. Dok čekamo da HRT otkupi prava na prijenos, utakmice je moguće pratiti na Planet Sportu. Bez obzira na ovaj televizijski fijasko, redakcija Pressedana će popratiti natjecanje do samog kraja i nadamo se da će naše djevojke doći na najviše mjesto na postolju.