Info

Svake godine broj studenata u Koprivnici raste. Proporcionalno tome raste i ponuda studentskih poslova. Osim ponude poslova, podružnica Studentskog centra Varaždin u Koprivnici nudi još podosta zanimljivih stvari. Kako bi studente Sveučilišta Sjever na najbolji način informirali o njihovim pravima i mogućnostima, porazgovarali smo s voditeljem podružnice SC-a u Koprivnici i Križevcima Bojanom Patrčevićem.

Studentski centar Varaždin, podružnica Koprivnica broji 1200 članova, što studenata iz Koprivnice, što studenata iz drugih gradova i mjesta diljem Hrvatske, a studiraju na Sjeveru. Uz toliki broj studenata bi možda netko rekao da je teško dobiti posao, no to nije slučaj. Odaziv studenata na oglase za posao poprilično je malen. Kao glavni razlog nameće se vrijeme predavanja koja su, kako u prijepodnevnim, tako i u poslijepodnevnim terminima. S druge strane, ima i studenata koji kombiniraju više poslova istovremeno, a postoje i tzv. “vikend poslovi”. Tko hoće, zaista i može raditi preko student servisa praktički istog trena.

Momentalno u Koprivnici velik broj poslodavaca traži studente za privremeni rad. Neki od njih su: Carlsberg, Müller, Podravka i Sport Vision. Posla trenutno ima na biranje pa je na studentima da iskoriste priliku i zarade vlastiti novac. Većina poslova u ponudi nemaju veze sa strukama koje studenti u Koprivnici studiraju što se, većinom, odnosi na studente novinarstva. Studenti medijskog dizajna primjerice, imaju priliku javiti se na natječaje za održavanje, uređivanje ili izradu web stranica.

Bojan Patrčević  preuzeto: ePodravina.hr

Bojan Patrčević, preuzeto: ePodravina.hr

Osim novca, rad preko SC-a donosi i druge pogodnosti. Student ima priliku za stjecanje radnog iskustva prije završetka studiranja, što mu daje prednost ispred ostalih kolega. Tu ulaze i pisma preporuke poslodavaca u čijim su poduzećima studenti radili, što danas poslodavci itekako gledaju prilikom zapošljavanja nakon studija. Na radnim mjestima stvaraju se kontakti koji mladom studentu, koji tek izlazi na tržište rada, uvelike pomažu. Također bitno je za napomenuti kako SC garantira isplatu zarade studentima za obavljen posao, a može napisati i preporuku poslodavcu prilikom zapošljavanja. Ukoliko ste zainteresirani za rad preko SC-a posjetite www.scvz.unizg.hr i proučite ponudu svih poslova. Osim ponude na web pregledniku nalazi se i preglednik ugovora i zarade te mnoge druge korisne informacije.

Studentski centar ne služi samo za izdavanje studentskih ugovora. Studenti učlanjeni u SC imaju pravo i na bespovratne financijske potpore za projekte koje provode na fakultetu. Također, iako u Koprivnici ne postoji studentski dom, članovi SC-a imaju pravo na subvenciju u privatnom smještaju. Subvencija je, na natječaju za ovu godinu, iznosila 200 kuna mjesečno. Natječaji te vrste najčešće se provode za vrijeme ljetne stanke pred nadolazeću akademsku godinu. Na stranicama SC-a se također mogu naći i ponude za smještaj. Najprivlačnija pogodnost koju donosi članstvo u SC-u jesu prava na popuste na razne proizvode, usluge i slično. Popis trgovina i ostalih objekata u kojima student ima pravo na popust nalazi se na internetskoj stranici SC-a.

Učlanjenje u SC, koje je ionako besplatno, jedno je od pametnijih stvari za svakog redovnog studenta. Zašto ne iskoristiti sva prava i mogućnosti koja ti se pružaju? Također, rad za vrijeme studija može biti samo plus u budućem životu studenta. Zaposlenjem stvaraju se i radne navike, koje studenti, budimo realni, baš i nemaju, a jako su bitne nakon završetka studija. Nije lako biti student u radnom odnosu, no moguće je. Ukoliko ima volje i ustrajnosti, nađe se vremena i za studentski posao. Na kraju krajeva lijepo je imati vlastito zarađeni novac.