SVEUČILIŠTE SJEVER

Sveučilište Sjever je prošlog tjedna ugostilo dr.sc. Rolfa Külz-Mackenziea, kustosa i publicista iz Berlina. Ugledni gost je na Odjelu medijskog dizajna održao predavanje o eksperimentalnom filmu i umjetničkome medijskom radu.

Za studente je pripremio predavanje o radu Dzige Vertova, a nakon toga je uslijedila projekcija kultnog filma Chelovek s kinoaparatom iz 1929. godine.

„Vertov je pionir filmske montaže i eksperimentalnog filma. Otkrivač je filma kao informacije i baze kroz koju se kontinuirano prati svakodnevnica. Htio je od filma napraviti otvoreni politički i informativni medij koji, osim što o svemu informira, i dokumentira. Otvorenošću čini od ljudi politički svjesne pojedince. Mnogi primjeri njegovoga eksperimentalnog stvaralaštva se danas koriste u suvremenom oglašavanju; ponajviše u montaži i neobičnom dizajnu slike. Vertovo djelo je bilo važno i za stvaralaštvo nekih redatelja: Jeana Luca Godarda, Jeana Pierrea Morina, Chrisa Markera, Roberta Bressona, Ivana Ladislava Galete i Haruna Farockija“, istakno je Mackenzie.

rolf2

Rolf Külz-Mackenzie je šezdesetosmogodišnji vizualni umjetnik, kurator i esejist koji već više od 40 godina živi i radi u Berlinu. Studirao je urbanizam i arhitekturu u Münchenu, a tamo je kratko vrijeme radio kao urbanist. Potom se nastavlja obrazovati u Frankfurtu na Majni i Berlinu; studirao je slikarstvo, filozofiju i sociologiju. Konačno, u Berlinu je studirao komunikacijske znanosti, povijest i teatrologiju. Snimao je političke dokumentarce. Od 1976. do 1985. bio je profesor na Katedri za nove medije u Berlinu.

Tijekom svog rada sa studentima bavio se snimanjem video uradaka, ali i teoretskim i eksperimentalnim radom. Ističe da su eksperimentalni film i medijske umjetnosti bili i ostali fokus njegovog djelovanja i interesa. U skladu s time, u razdoblju od 1987. do 1998. predavao je filmsku montažu na Akademiji likovnih umjetnosti u Berlinu.

?>