SVEUČILIŠTE SJEVER

Nekoliko metara od mjesta na kojem se spajaju Ulica Mihovila Pavleka Miškine, Peteranska cesta i Čarda nalazi se pješački prijelaz koji je izgubio smisao.

Možda je zebra imala smisla kad je tamo bila postavljena, ali dolazak Sveučilišta Sjever promijenio je prometnu logiku tog dijela Koprivnice. Godinama neiskorištena bivša vojarna sada je Kampus – mjesto na kojem nekoliko stotina ljudi svakodnevno dolazi raditi i studirati. Osim jedne fotokopiraone, dosad se u krugu Kampusa nije pojavila nikakva infrastruktura koja bi ispunila potrebe tolikog mnoštva. To je posebno važno jer većinu spomenutog mnoštva čine studenti – populacija kojoj su najvažnije potrebe kava, pivo i sendvič.

Budući da do tih namirnica ne mogu doći u Kampusu, prisiljeni su potražiti ih s druge strane ceste. Iznemogli nakon cjelodnevnih predavanja, oni nemaju vremena vraćati se do zebre. Gonjeni glađu i žeđu, nezaštićeni bilo kakvim prometnim znakom te izloženi opasnostima Peteranske ceste pretrčavaju prometnicu na izlazu iz kompleksa koja, kao što će posvjedočiti mnogo studenata koji su izbjegli nalet automobila, nije mjesto na kojem se noga lako diže s gasa.

Kako izbjeći takve susrete? Pomaknite zebru pedesetak metara niz Peteransku – do izlaza iz kompleksa. Spriječite nesreću koja je samo pitanje vremena te povežite Kampus s poslovnim objektima na drugoj strani ceste; na obostranu korist i zadovoljstvo.

Pomaknite zebru. Poduprite Kampus odgovarajućom prometnom infrastrukturom te pomozite svima koji žive, rade i studiraju u tom dijelu grada. Studenti će vam biti zahvalni. Vozači će vam biti zahvalni. Ljudi koji žive od kafića i restorana će vam biti zahvalni. I vjerojatno ćete spasiti život.

Pomaknite zebru.