SVEUČILIŠTE SJEVER

U dva kruga javne rasprave o Sveučilištu Sjever pristiglo je 558 očitovanja koje smo „pročešljali“ u potrazi za poznatim imenima koja su podržala Sveučilište Sjever.

Pozitivno su se o Sveučilištu Sjever u javnoj raspravi izjasnili mnogi predstavnici institucija koje djeluju u Republici Hrvatskoj.

Od lokalnih dužnosnika među njima su se našli gradonačelnik Varaždina Goran Habuš, saborska zastupnica Nadica Jelaš, zamjenik župana Varaždinske županije Alen Kišić, gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek i koprivnički gradski vijećnici Helena Hećimović i Petar Stapar.

O Sveučilištu Sjever su se pozitivno izjasnili i predsjednik Uprave Belupa Hrvoje Kolarić i članica Uprave Podravke Olivija Jakupec.

Očitovanja kojima su podržali Sveučilište Sjever poslali su i istaknuti kulturnjaci:  v.d. intendantica Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu Jasna Jakoljević, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Varaždinu, profesionalni književnik i novinar Ernest Fišer, voditelj Dječjeg kazališta Dubrava, viši stručni surdnik Narodnog sveučilišta Dubrava te predsjednik Hrvatskog centra Assitej i Kazališnog epicentra Leo Vukelić, književnik te član Hrvatskog društva pisaca i Društva hrvatskih književnih prevodilaca Luwig Bauer.

Iza Sveučilišta Sjever stali su i ključni ljudi dva podravska tjednika, direktor Glasa Podravine i Prigorja Ozren Špiranec i glavni urednik Podravskog lista Robert Mihaljević.

Čelnici javnih institucija koji su poslali svoja pozitvna očitovanja su pročelnik Zavoda za hitnu i preventivnu psihijatriju KBC Rebro u Zagrebu i član Nacionalnog socijalnog vijeća Sabora Republike Hrvatske Špiro Janović, predsjednik Hrvatske psihološke komore Hrvoje Gligora, ravnateljica Instituta za turizam Sanda Čorak, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije Tomislav Novinščak, direktor Turističkog ureda Turističke zajednice Koprivničko-križevačke županije Zdravko Mihevc, voditelj Odjela za radioterapijsku onkologiju Kliničko bolničkog centra Sestre milosrdnice u Zagrebu Hrvoje Šobatpredsjednica Društva psihologa Varaždin Andreja Bogdan i direktor koprivničkog kampusa Igor Bajalica.

Sveučilište Sjever podržali su i ravnatelji osnovnih i srednjih škola: ravnatelj Obrtničke škole u Koprivnici Ratimir Ljubić, ravnateljica Srednje škole Koprivnica Ksenija Ostriž, Dražen Blažeka, dipl. ing. ravnatelj Tehničke škole Čakovec, Žarko Kozina, ravnatelj Osnovne škole grofa Janka Draškovića u Zagrebu i Tomislav Paljak, ravnatelj Osnovne škole Sveti Martin na Muri.

Posebno je brojna bila podrška iz akademskih krugova. O Sveučilištu Sjever pozitivno su se izjasnili: prof. dr. sc. Marjana Merkač Skok, dekanica Faculty of Commercial and Business Sciences iz Celja u Sloveniji, prof. dr. sc. Drago Žagar, dekan Elektrotehničkog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, dr. sc. Nikola Mrvac prodekan za poslovanje Grafičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, dr.sc. Damir Modrić, voditelj Katedre za temeljna i opća znanja istog fakulteta,  dr.sc. Đurđica Jurić, dekanica RRiF Visoke škole za financijski menadžment Zagreb, prof. dr. sc. Lino Veljak, zamjenik pročelnika Odsjeka za filozofiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i član Upravnog odbora Foruma za slobodu odgoja,  doc. dr. sc. Rudolf Milanović, primarijus, dr med., specijalist plastične kirurije Klinike za plastičnu kirurgiju Medicinskog fakulteta u Zagrebu i član Suda časti Hrvatske liječničke komore u Zagrebu, izv. prof. dr. sc. Ante Čikić, dekan Visoke tehničke škole u Bjelovaru, red. prof. art. Davor Bobić, prodekan za umjetnost i znanost Umjetničke akademije u Osjeku te skladatelj i ravnatelj glazbenog festivala Varaždinske Barokne večeri, dr.sc. Castilia Manea-Grgin, profesorica na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i članica Instituta Ivo Pilar, doc. dr. sc. Jana Žiljak Vujić, pročelnica Informatičko računalnog odjela  Tehničkog veleučilišta u Zagrebu, dr.sc. Zuzana Hubinkova, profesorica Ekonomskog fakulteta u Pragu, prof. dr. sc. Anđelko Milardović, znanstveni savjetnik u trajnom zvanju Instituta za migracije i narodnosti Zagreb i predsjednik Think tank Instituta za europske i globalizacijske studije Zagreb, dr. sc. Vlado Brkanić, profesor na RRIF – Visokoj školi za financijski menadžment, ali i mnogi drugi profesori s osiječkog, zagrebačkog i splitskog sveučilišta.

Podsjetimo, od 558 očitovanja koliko je ukupno pristiglo na adresu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta u dva kruga javne rasprave, 550 odnosilo se na podršku donošenju Zakona o Sveučilištu Sjever, šest ih je bilo negativno, jedno neutralno i jedno neispunjeno.

Ministarstvo je Vladi preporučilo donošenje Zakona o prijenosu osnivačkih prava nad Sveučilištem Sjever na Republiku Hrvatsku, što je Vlada prihvatila na prošloj sjednici, 7. svibnja te Zakon uputila u Sabor po hitnoj proceduri.

Očekuje se da će Sabor o njemu raspravljati krajem ovog tjedna ili početkom sljedećeg.