SVEUČILIŠTE SJEVER

U redakciju Pressedana pristiglo je pismo podrške Sveučilištu Sjever. Njegova je autorica prof. dr. sc. Divna Vuksanović, srpska književnica, filozofkinja, teoretičarka medija i predsednica Estetičkog društva Srbije. Prenosimo ga u cijelosti, u izvornom obliku.

“Doprinos Sveučilišta Sjever razvoju medijske kulture i kitičkog mišljenja povodom medijskih aktivnosti u Regionu, u poslednjih nekoliko godina, je nesumnjiv i veoma upečatljiv.

Kao partnerska organizacija iz Srbije, tj. Udruženje građana za umetnost, kulturu, medije i društvena pitanja „Mladi grašak“ iz Beograda, koje je saorganizator međunarodnih naučnih skupova u oblasti nove naučne discipline – filozofija medija, i to od samog početka naših zajedničkih delatnosti (sa Centrom za filozofiju medija i mediološka istraživanja iz Zagreba i sekcijom za filozofiju medija pri Hrvatskom filozofskom društvu), a na ovim prostorima, veoma smo zadovoljni saradnjom sa Sveučilištem, pre svega u organizacionom, ali i u programskom smislu reči.

Naime, Sveučilište je, osim proverenih naučnih kadrova sa ove visokoškolske institucije, koji konstantno daju doprinos kvalitativnom rastu skupova o filozofiji medija u našem regionu, senzibilisalo i odnegovalo i jedan broj mladih ljudi koji učestvuju na skupovima u okvirima sesija za studente, čime je umnogome obogaćen programski deo skupa.

Takođe, Sveučilište daje i logističku potporu našim zajedničkim skupovima u vidu neophodne tehničke podrške, kao i finansijsku u pogledu objavljivanja naučnih zbornika koji, kao retko gde, izlaze pravovremeno, tj. godinu za godinom, što doprinosi kreiranju stabilnog ambijenta za rast i razvoj ove nove naučne discipline i proširenje njenog uticaja ne samo na akademske krugove u Regionu, već i na praktičare u oblasti medija masovnih komunikacija i tzv. novih medija, te one koji recipiraju različite medijske sadržaje, a kojima je potreban širi okvir za interpretiranje i problemski pristup medijskoj kulturi u nas.

Prof. dr. sc Divna Vuksanović”