Zabava

Pozornica na otvorenom. U centru je grada svirao odličan bend. Brzo se skupila gomila ljudi, ali svi stoje na mjestu i gledaju, možda pijuckaju neko piće. Odjednom je sva pažnja usmjerena na nekog drugog, na jednu ženu. Ne zbog izgleda.

Niti visine, iako je većinu ljudi gledala odozgo. Radila je nešto nevjerojatno. Ona je plesala. Nisu to bili nikakvi posebni, plesni koraci. Žena je imala sjajan osjećaj za ritam i kretala se uz glazbu kao da oko nje ništa ne postoji. U tom je trenu stvorila neku drugu stvarnost, a obični su smrtnici mogli samo zadivljeno promatrati. Oni su zaboravili plesati i ne znaju kako početi. Samo bi se osramotili pa radije ne bi. Nešto popu scene u filmu The Intouchables u kojem se bogato društvo na rođendanu zabavlja isključivo uz klasičnu glazbu dok Driss ne odluči pustiti BoogieWonderland grupe Earth, Wind andFire uz koju počinje plesati. Ili u filmu ThePerksofBeing a Wallflower u kojem je organiziran plesnjak za srednjoškolce, a plesni podij zauzimaju Sam i Patrick, dok Charlie gleda sa strane. Svi smo postali Charlie, samo što je on na koncu ipak zaplesao.

Swing groznica i plesnjaci

Nekad su ljudi odlazili na plesnjake. Primjerice, swing groznica 30-ih je godina 20. stoljeća oživjela na filmskom platnu preko nezaboravnog para, Freda Astairea i Ginger Rogers. Zamislite, izađete van, a. svi znaju i žele plesati. Sada je jedino moguće naići na nekog čudaka koji plesnim koracima pokušava impresionirati djevojku koja mu se sviđa. Neuspješno, naravno. Još se uspješno organiziraju za starije generacije koje ih se prisjećaju s nostalgijom.Među mladima nisu zaživjeli. Doduše, maturanti Osječko-baranjske županije se 15 godina od srednjoškolskih klupa opraštaju  francuskim dvorskim plesom, quadrillom. Zagrebački maturanti gađanjem brašnom i kupanjem u fontani. Ples zbližava ljude, zabavlja i bolje se osjećamo. Nekako su u zadnje vrijeme više popularni individualni plesovi, poput plesa na šipci ili svili. Godine 2016. film La LaLand pokušao je unijeti dašak starog Hollywooda u 21. stoljeće, a u ovom glazbenom filmu plesnim su nas pokretima i pjevanjem oduševili glumački par Ryan Gosling i Emma Stone.

Danas još samo pleše Joker

Krajem 2019. godine izašao je film Joker, s Joaquinom Phoenixom u glavnoj ulozi. Zasigurno je najpoznatija scena u kojoj Joker pleše sam na stepenicama u crvenom odijelu, a lokacija u New Yorku je ubrzo postala turistička atrakcija. Godinu 2020. obilježila je pandemija koronavirusa. Ulice, trgovi, ceste i stepenice diljem svijeta postale su prazne. Iako su mjere sigurnosti počele popuštati još nije moguće organizirati plesnjak ili koncert. Još ćemo dugo gledati nečiji ples sa strane, odnosno, s interneta. Kada se vratimo u normalu, tko će više imati volje za smijeh ili ples koje već dugo nema? Možda Joker.