SUMP je glavni alat koji Europska komisija preporučuje za rješavanje prometnih problema na lokalnoj razini. Njime se prvenstveno nastoji poboljšati dostupnost gradskih prostora svim korisnicima, a to znači davanje prednosti aktivnim oblicima prometovanja (pješačkom i biciklističkom prometu) i potrebama ranjivih skupina (djeca, stariji, bolesni, osobe s invaliditetom).

Proširuju se pješačke zone i zone smirenog prometa, a prometnice sve više ravnopravno dijele automobili i bicikli, kao i vozila javnog prijevoza (autobusi, taksi). Proširuju se i mogućnosti za kombiniranje raznih načina i oblika prometovanja prema potrebama pojedinaca te se povezuju u jedan zajednički sustav.

Optimizira se automobilski promet uz aktivno upravljanje parkiralištima. Konačni cilj – kvalitetniji život građana u ljepšem, tišem, sigurnijem i čišćem prometu – ostvaruje se sudjelovanjem svih zainteresiranih, kako donositelja odluka, tako i ostalih dionika (poduzeća, ustanova, trgovina te samih građana kao konačnih korisnika).

Uz uspostavljanje modernoga javnog prijevoza, ovom dugoročnom strategijom osiguravaju se uvjeti za financiranje nove prometne infrastrukture, smanjuju se mogućnosti prometnih nezgoda u kojima sudjeluju pješaci i biciklisti, a kroz inovativni kurikulum održivog planiranja i centar kompetencija za novo prometno planiranje otvora se mogućnost za školovanje i zapošljavanje novih stručnjaka za cijelu regiju Jugoistočne Europe.

Kao prvom gradu u Hrvatskoj koji ovu strategiju izrađuje, Koprivnici se otvaraju jedinstvene mogućnosti za promociju cjelokupnog gospodarstva na europskoj razini.

Zainteresirani dodatne informacije mogu pronaći ovdje i na mrežnoj stranici Grada Koprivnice, kao i na Facebook-profilu Civitas Dinama Koprivnica i Facebook-stranici Koprivnica – Dinamičan grad. Sljedeća radionica za građane, u kojoj će biti predstavljene planirane mjere i budući projekti, održat će se sredinom svibnja.