SVEUČILIŠTE SJEVER

Danas (utorak) u 17:30 će na Sveučilištu Sjever gostovati Slavica Lukić, prva osuđena novinarka za kazneno djelo sramoćenja.  Predavanje će se održati u velikoj dvorani Sveučilišnog centra Koprivnica, a mogu mu prisustvovati svi studenti Sveučilišta.

Podsjetimo, potkraj ožujka Lukić je nepravomoćno osuđena za kazneno djelo sramoćenja na zagrebačkom Općinskom sudu.  Tužbu protiv novinarke pokrenula je Ivanka Trstenjak Rajković, suvlasnica privatne Poliklinike Medikol i to zbog dijela teksta u kojem je Slavica Lukić ustvrdila kako je Medikol financijski nestabilna zdravstvena ustanova. Sudac Marko Benčić novinarku je osudio, iako se njezina procjena o nestabilnosti pokazala točnom. Naime krajem 2013. godine računi Poliklinike su blokirani.

Protiv presude reagiralo je Hrvatsko novinarsko društvo, zatraživši da se odredba o sramoćenju izbaci iz Kaznenog zakona,  ali i Hrvatsko vijeće za medije i mnoge druge nevladine organizacije.