Ljubo Ćurić je Virovec podrijetlom iz Hercegovine. Zaljubljenik je u podravske starine i izrađivač mnogobrojnih drvenih rukotvorina. Njegove makete starinskih klijeti i đurđevačkoga Starog grada bile su postavljene i na pozornici HRT-ove emisije Lijepom našom koja se snimala u srijedu, 22. travnja, u sportskoj dvorani Strukovne škole u Đurđevcu, a bit će emitirana 2. svibnja ove godine.

Osim maketa starinskih podravskih klijeti, Ljubo izrađuje i preše, pletene koševe i suvenire s podravskim motivima.

„Još u osnovnoj školi likovni mi je predavao Josip Turković koji je uvijek crtao starinske klijeti, Stari grad u Đurđevcu i slične motive. To su mi drage uspomene. Tako je nastala ideja o izradi starih klijeti i suvenira s podravskim pejzažima“, ispričao nam je Ljubo koji se ovim hobijem bavi već 15 godina.

Za izradu maketa starinskih klijeti koristi originalni materijal kojim su se prije izrađivale goričke klijeti, a njihova izrada traje približno tjedan dana. Ne koristi ni jedan metalni dio – sve se spaja drvetom u kombinaciji s pleterom, a za prekrivanje krovišta koristi kudelju. Makete klijeti omjera 1:100 bile su postavljene i na mnogobrojnim izložbama u Đurđevcu, Virju, Novigradu Podravskom, Koprivnici i Zagrebu.

Osim maketa, Ljubo je izradio i jednu goričku klijet u prirodnoj veličini.

„Kad već radim makete klijeti, zašto ne bih izradio i jednu u prirodnoj veličini? Ravnatelju virovske Osnovne škole predložio sam da izradim jednu u školskom dvorištu“, rekao nam je Ljubo. Za njezinu izradu, koja je trajala mjesec dana, korišten je originalni materijal za klijeti – drvo hrasta kitnjaka i starinski biber-crijep.

Jedna od njegovih najnovijih rukotvorina drveni je vrtuljak koji je na Đurđevdan bio postavljen ispred đurđevačkog vrtića Maslačak, a izazvao je veselje mnogobrojnih mališana.

„Žena mi je rekla da unučici nisam napravio ni ljuljačku, pa sam odlučio napraviti vrtuljak“, objasnio nam je Ljubo kako je dobio ideju.

Ekoetnovrtuljak ručne je izrade. Cijelu je konstrukciju izradio od drveta, a osam drvenih košara poslužile su kao sjedala. Izrada je trajala mjesec dana, a prihod koji se skupi od vožnje vrtuljkom ide Udruzi za pomoć osoba s mentalnom retardacijom Đurđevac.

„U kontakt s Udrugom prvi sam put došao prije dvije godine kada su me nazvali da im, budući da sam elektromehaničar, dođem popraviti hladnjak“, ističe Ljubo te dodaje: „U prostorijama Udruge imaju uređenu radionicu za suvenire, pa sam im poklonio i kalup za izradu pijetlova. Iako su od naše prve suradnje prošle već dvije godina, i danas smo u kontaktu.“