Hrvatska

Poslati upit Općini Vrpolje o sudjelovanju u studentskom istraživanju nije teško, no dobiti odgovor na taj isti upit jest. Istraživanje bi bilo provedeno u svrhu saznanja zašto autobusna linija ne postoji u Starim Perkovcima.

Nepostojanje odgovora na upit jednako je nepostojanju autobusne linije u Starim Perkovcima

Općina Vrpolje  nalazi se u Brodsko-posavskoj županiji te se sastoji od tri naselja – Vrpolje, Čajkovci i Stari Perkovci. Stari Perkovci su jedno od naselja koje čini Općinu Vrpolje, ali i jedino naselje u Općini Vrpolje koje nema aktivnu autobusnu liniju. U selu prevladava starije stanovništvo kojemu bi aktivna autobusna linija olakšala svakodnevne potrebe.

Stari Perkovci nemaju poštu, nemaju banku niti ljekarnu te su stariji stanovnici primorani ovisiti o drugima. Također, uz starije stanovništvo problem imaju i mladi. Srednjoškolsko obrazovanje mogu nastaviti u gradu Slavonskom Brodu koji je od Starih Perkovaca udaljen 33 kilometra.

Često je Slavonski Brod jedini izbor srednjoškolcima a razlog tomu je prijevoz. Do Slavonskog Broda srednjoškolci putuju vlakom, a  kakve su Hrvatske željeznice i redovni polasci svi mi vrlo dobro znamo. Unatoč obrazovanju u Slavonskom Brodu, srednjoškolci bi autobusom mogli putovati u grad Đakovo koji je od njihova stanovanja udaljen svega 13 kilometara te bi imali jednake mogućnosti kao i srednjoškolci iz Vrpolja. Je li u pitanju diskriminiranost naselja ili je problem u nečemu drugomu? Odgovor na ovo pitanje je neizvjestan.

Izvor fotografija: Unsplash