Uncategorized

Srednja škola Koprivnica i ove je godine obilježila Svjetski dan napuštenih životinja koji  obilježava 4. travnja. Učenici su organizirali prikupljanje hrane za pse iz skloništa za napuštene životinje Ottova kućica, a u organizaciji događaja pomogle su im profesorice Višnja Momčilović i Zdenka Gašparić.

Veterinar i voditelj skloništa za napuštene životinje Ottova kućica, Ratko Juršetić održao je predavanje kojemu su prisustvovali učenici, ali i zainteresirani građani koji su tako imali priliku čuti neke korisne savjete o brizi za životinje i njihovoj zaštiti.

Između ostalog, veterinar Juršetić je upozorio na važnost cijepljenja protiv bjesnoće – Bjesnoća je izuzetno opasna bolest, zove se i bolest ljudi i životinja. Ako imate kućnog ljubimca, obaveza je cijepiti ga godišnje jedanput. Virus u slini životinja pojavljuje se već 5 dana prije pokazivanja bilo kakve bolesti.

Uz cijepljenje protiv bjesnoće, važno je da je pas obilježen mikročipom – Pomoću mikročipa možemo vidjeti tko je vlasnik psa i sve vezano za psa, a problem su psi koji nemaju mikročip. Svakog psa starijeg od 3 mjeseca nužno je obilježiti mikročipom. Naglasio je kako graKoprivnica plaća mikročipiranje, a vlasnik cijepljenje koje iznosi 150 kuna.

San veterinara Juršetića je azil bez eutanazije. – Fakultet me je naučio da pomažem životinjama, a ne da ih eutanaziram. Volio bih  izgraditi azil bez eutanazije. Unatoč velikoj ljubavi prema životinjama svjestan je kako je ponekad potrebno izvršiti eutanaziju pasa koji su agresivni ili teško bolesni.

Pričao je i o iskustvima sa zbrinjavanjem pasa u Njemačkoj, naglasivši  kako Njemačka ima tri zakona o zaštiti životinja te da se loše postupanje sa životinjama kažnjava ozbiljnim sankcijama. Na kraju je pozvao sve prisutne da udome psa i završio predavanje izjavom – Ono što ne želiš učiniti čovjeku, ne čini ni životinji!

Odgovori na sva daljnja pitanja mogu se dobiti na broj telefona 048/621 – 114; mobitela 099-6621-555 ili 099-7383-623 ili osobno u skloništu Ottova kućica, svakim radnim danom od 8,30 do 14 sati i subotom od 8 do 12 sati.