SPORT

U noći s nedjelje na ponedjeljak, 1. svibnja, nije bio samo praznik rada, već i odlazak jedne košarkaške legende u povijest. Nažalost, njegov odlazak neće biti pobjednički kao njegova karijera,  budući da su su LA Clippersi izgubili od Utah Jazza te tako ispali iz ovogodišnjeg doigravanja s ukupnih 4 – 3.

Nakon utakmice osjećajni Paul Pierce rekao je kako ne žali ni za čim, pa tako ni za ovogodišnjem doigravanjem.

Paul Pierce; ili kako ga je Shaquille Oneal nazvao, The Truth, rođen je 13. listopada 1977. godine u Oaklandu u Kaliforniji. Njegova se obitelj preselila u Inglewood, gdje je Pierce išao u srednju i već tada je pokazivao znakove sjajnog košarkaša, s još boljom radnom etikom. Već tada je nastupio na McDonalds All American utakmici, gdje se natječu najveće košarkaške nade srednjih škola i to, ni manje ni više nego s Kevinom Garnettom, Vinceom Carterom, Stephonom Marburyem i Antwanom Jamesonom, budućim NBA zvijezdama i kolegama.

Atlanta Hawks v Boston Celtics - Game Four

Nakon srednje škole upisuje Sveučilište u Kanzasu gdje u tri godine u prosjeku bilježi 16.4 poena i 6.3 skoka po utkamici. Studirao je kriminalistiku i delinkvenciju koji su mu bili i više nego bliski u gradovima u kojima je odrastao. Tijekom 1997. i 1998. bio je MVP sveučilišnih natjecanja, odnosno najkorisniji igrač. Iako je bio veliki obožavatelj Los Angeles Lakersa čitav svoj život, 1998. godine na draftu je izabran 10. od strane Boston Celticsa, najvećih rivala njegova kluba.

U to doba Celticsi nisu bila neka momčad,  ali je Pierce strpljivo čekao, a za to vrijeme trpao protivnike kao lud. U ljeto 2000. godine događa se nešto što je zamalo prekinulo ovu veliku karijeru, no ni to nije bilo dovoljno. Naime, The Truth je u pokušaju da razdvoji tučnjavu u bostonskom klubu izboden čak 11 puta, u lice, vrat, leđa i prsa. Na operaciji su mu zakrpali pluća, a veliki Pierce je narednu sezonu odigrao svih 82 utakmice i to kao jedini Kelt te sezone!

Na svoje je došao u sezoni 2007 – 2008., kada u Celticse dolaze Kevin Garnett i Ray Allen, dvije zvijezde koje su prethodno igrali za Minnesotu Timberwolvse, odnosno Allen za Seattle SuperSonicse. Te sezone The Truth mršavi do kilaže koju je imao na fakultetu, te se koncentrira na obranu, kako bi bio što bolji vođa na terenu. To se naravno isplatilo, te Celticsi osvajaju 17. naslov predvođeni Istinom! Kakva bi to priča bila kada Pierce ne bi bio MVP finala, što je naravno i bio s prosjekom u doigravanju od 19.7 poena, 5 skokova i 4.6 asistencija.

Paul-Pierce

Nakon velikih 15 godina u Bostonu, Pierce seli u Brooklyn Netse 2013. godine. Iako je Brooklyn te sezone imao respektabilnu momčad, nisu postigli nikakve posebne rezultate. Miami Heat, koji kasnije i osvaja titulu NBA prvaka, ih izbacuje u drugoj rudni doigravanja.

Nakon samo jedne sezone u Netsima, Pierce potpisuje za Washington Wizardse. Iako je i tamo pokazivao o kakvom se igraču radi i to s 37 godina na leđima, najdalje što Wizardsi dolaze je prva runda doigravanja, uz prosjek Istine od 14.6 poena, te fenomenalan prosjek šuta od 52,4 posto.

Posljednja stanica The Trutha bili su već spomenuti Los Angeles Clippersi, za koje je potpisao na ljeto 2015. Tada već stari Paul bio je mentor za mlade igrače Clippersa, te nije previše igrao, ali je i tako uspio stići do 26 000 poena, što je za rukom pošlo još samo 15 igrača u povijesti NBA.

Početkom ove sezone najavio je kraj svoje karijere, te je mirno i povučeno napustio sport u kojem je upravo suprotno harao čak 19 godina. Odlazi u povijest kao jedan od najvećih košarkaša Boston Celticsa, uz brdo rekorda franšize. Možda ova posljednja informacija bude vrijednija kada spomenem koji su igrači igrali za Boston. Od velikog Larry Birda, preko Johna Havliceka i Kevina McHalea. Istinu je nekada teško probaviti, no malo je vjerojatno da je itko tako mislio o posljednjoj košarkaškoj Istini, Paulu Pierceu.

17ivxegjgtk53jpg