SPORT

Trebaju li djeca dolaziti na nogometne stadione ili bi to trebalo biti prepušteno samo odraslima? Nogomet je igra u kojoj 22 muškaraca ili žena trči za loptom i pokušavaju postići gol više od protivnika. Najpopularniji je sport na planetu kojeg aktivno prati više od milijardu ljudi.

Ponekad ti ljudi znaju priječi preko granice dobrog ukusa te loš rezultat njihove momčadi može dovesti do izgovaranja nekoliko dobro osmišljenih, pomalo humorističnih psovki, a i kompletnih pjesmi. Pogotovo je to slučaj u našem nogometnom okruženju. Tako navijačke skupine poput Bad Blue Boysa, Armade i Torcide imaju vlastite pjesme kojima vrijeđaju vodstvo Hrvatskog nogometnog saveza, a ponekad i vlastite vlasnike, tj. savjetnike.

Je li takvo okruženje dobro za dijete u razvoju koje sve to upija kao spužva vodu? Moja bolja polovica s kojom tu i tamo znam posjetiti Maksimir definitivno bi svoju zasada još samo zamišljenu djecu prije odvela bilo gdje nego na nogometnu utakmicu.

„Zašto moraju pjevati tako proste pjesme, a dobro znaju da tu ima puno djece. Kakav primjer daju svim tim klincima koji stvarno navijaju za svoj klub, bez psovki i vrijeđanja. Volim pogledati utakmicu, ali ovakvo ponašanje pojedinaca po meni je razlog zašto sve manje i manje ljudi dolazi gledati utakmice. Kakav bi to roditelj bio da pusti svoje dijete na takvo mjesto gdje može od malena učiti takvo što“, komentirala je R.M.

Ja od prije par godina bi takvu izjavu samo odbacio rekavši da je to dio nogometnog folklora, međutim, što više pratim 1.HNL vidim i čujem da najvatreniji navijači svojih klubova više pjevaju o ubijanju i mržnji, nego što bodre svoj klub. Usporedbe radi, Liverpoolovi navijači 90 minuta bez problema mogu pjevati, mahati zastavama i praviti atmosferu kakvu malo klubova ima. Djeca mogu pjevati skupa s njima te je to najbitnija stvar za istaknuti. U Hrvatskoj se to nikad više neće moći vidjeti zbog mržnje između sjevera i juga i toj opsesiji o ubijanju tovara i purgera.

Nogomet se igra radi navijača, a djeca su jedan velik dio njih. Naravno da bi oni više od svega htjeli uživo vidjeti svoje idole i uživati u nogometnoj igri, ali navijačke skupine ovakvim ponašanjem samo tjeraju publiku sa stadiona. Odgovor na pitanje iz naslova je da je nogometni stadion mjesto za djecu, a nije za one koji tamo dolaze vrijeđati i praviti nerede.

foto: klix.ba