Hrvatska

Hrvatsko muzejsko društvo organiziralo je dvanaestu Noć muzeja u petak, 27. siječnja 2017., koju je obilježila tema “Glazba i glazbeni velikani i njihov utjecaj na društvo.“ Program je, kao i dosadašnjih godina, bio otvoren od 18.00 do 01.00 sati, a ulaz na sve izložbe i programe besplatan.

Ideja manifestacije je da se kroz različita događanja, javnosti prezentiraju raznovrsne zbirke posvećene glazbi i glazbenim stvaraocima, velikim skladateljima, dirigentima, pedagozima i izvođačima u najširem smislu i utjecaje koje su pojedine glazbene pojavnosti imale kroz povijest. Programi su realizirani na više od 230 lokacija u 110 hrvatskih gradova i općina. Broj posjetitelja obrađen je na temelju 70 posto izvješća sudionika, zaključno sa subotom 28. siječnja u 11 sati i iznosi oko 207.522 tisuća posjetitelja.

16358035_10206038087151428_501296348_o

Najposjećeniji muzeji su zagrebački muzeji s ukupno 80.127 posjetitelja, prema izvješću HMD-a. Najviše interesa iskazano je Muzeju za umjetnost i obrt, koji broji 8.327 posjetitelja prema izvješću HMD-a. Slijede ga Muzej suvremene umjetnosti s oko 8.000 posjetitelja, Tehnički muzej Nikola Tesla s njih 7.300 i Knjižnica HAZU, koja je imala 1.600 posjetitelja. U Noć muzeja uključio se i Zagrebački holding, čiji su programi na Zagrebačkom velesajmu privukli više od 5.700 posjetitelja. Drugi grad po broju posjetitelja je Split – 22.000 tisuće posjetitelja, a ove godine je po prvi put sudjelovao i grad Glina s programom koji je organiziran u suradnji grada i udruge Terra banalis, a okupio je 1.000 posjetitelja.

Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

Muzej je posjetilo oko 8.000 posjetitelja, prema privremenom izvještaju, a konačni Izvještaj Noći muzeja 2017. o broju posjetitelja, HMD će dostavit do kraja idućeg tjedna.

Posebna je pozornost posvećena glazbenom programu koji su izvodili vrsni glazbenici: jazz sekstet B’s FUNstallation, harmonikaški duo Ars te zborovi Domaćigosti, Le Zbor i zbor umirovljenika Druga mladost. U Noći muzeja 2017. otvorene su izložbe umjetnika, koji su obilježili slovačku avangardu – Rudolf Sikora i Julius Koller i izložba Marka Tadića, umjetnika koji ove godine predstavlja Hrvatsku na bijenalu u Veneciji.

Posjetitelji su od 23 sata imali priliku razgovarati s umjetnikom Rudolfom Sikorom, koji je vodila Ivana Janković, kustosica izložbe “Slovačka neoavangarda – Rudolf Sikora, Július Koller i Prvi otvoreni atelijer.“ Uz navedene izložbe u sklopu programa, posjetitelji su imali priliku sudjelovati u radionici Knjiga kao umjetnost, radionica Kluba mladih MSU-a, pogledati izlaganje projekta COURAGE: Kulturna opozicija – razumijevanje kulturne baštine neslaganja u bivšim socijalističkim državama, predstavljanje projekta Hrvatskog instituta za povijest, izložbu Dalibora Martinisa, Data Recovery 1969-2077 uz službeno vodstvo, plesni performans polaznika intenzivne radionice Performing Arts Programa, instalacije arhitekata Vinka Penezića i Krešimira Rogine pod nazivom Suvremena umjetnost i zvuk u stalnom postavu Zbirki u pokretu i druga izlaganja i radionice u sklopu programa.

16388835_10206038087111427_1596203809_o

U Noći muzeja prikupljane su donacije za tisak slikovnice „Kornjačica Rita“ nastale u sklopu humanitarnog projekta Zmaj Anđelko pomaže djeci. Svrha projekta je stvarati i darovati slikovnice za djecu u bolnicama diljem Hrvatske, djecu slabijeg imovinskog stanja i djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Projekt je održan od 18 do 22 sata pod nazivom Prikupljanje donacija za tisak slikovnice Kornjačica Rita.